sobota 24. srpna 2024

California Twister, KFC

California Summer

Kalifornie, stát slunce, filmů, elektrických aut a červenýho zelí. I letos nám chce KFC tento americký stát představit a můžeme ochutnat celou novou kalifornskou řadu mňamin. Lidi s alespoň půlkou funkčního mozku si určitě pamatujou celou další řadu produktů z let minulých. V hlavní roli třeba se sriracha majonézou, nachos, ananasem nebo pomerančovou omáčkou. No a taky tam každej rok bylo avokádo. Že by se v Kalifornii pěstovalo avokádo? Ne, to je blbost. Červený zelí to přece musí být!


Vybral jsem si California Twister. Tak nějak jsem doufal, že se na tom nedá nic pokazit. Kurňa, jak já jsem se zmýlil! Ale o tom později. Tak za osm sekund čtení. Prve výčet surovin. Pikantní kuře, slanina, avokádo, červený coleslaw, majonéza a tortilla. Kombinace divoká a barevná jak kalifornský Red Hot Chilli Peppers za mlada.


Tohle jsem dostal. Na první pohled celkem standartní Twister. Na první kousnutí taky. V podstatě jen kuře a tortilla. Kuře fajn, jako vždy. Druhý kousnutí, zase jen kuře a tortilla. Třetí kousnutí, kuře a tortilla. Čtvrtý kousnutí, kuře a tortilla. Pátý kousnutí, aha! Avokádo. Studená, ledová kostka avokáda. Příjemná změna. Ale to už jsme v půlce Twisteru.


Nebudu to nijak extrémně protahovat. Nevyhlašujeme tady fotbalistu roku. California Twister jsem měl z prvních třech čtvrtin suchej jak záchod ve slovenským vodáckým kempu. Žádná omáčka, žádný coleslaw. Jen kuře, tortilla a občas avokádo. Sakra málo muziky.


Pak sem si to musel rozbalit, abych se podíval, jestli v kuchyni na něco nezapomněli. Ne, nezapomněli. Jen to měli totálně na háku a tu trochu coleslaw salátku prdli až úplně dozadu. Majonézu pak na ten konec rozprostřeli tak jemně, jako by na jejím ušetřením závisel život dvou vrhů koťat nebo co. Nebudu lhát. Nerozveselilo mě to.


K tomu všemu se stala věc, která se stane jednou za tři až čtyři milénia. Podařilo se jim pohnojit i slaninu. Normálně byla gumová, neopečená a chuťově nedobrá. Podle webu prý křupavá. Pfff. Samotnej červenej coleslaw salát z červenýho zelí a mrkve byl skoro bez chuti. Pokud se potkal s kuřetem, tak se ztrácel jak pára nad hrncem s digestoří na trojku.


Občasný avokádo, ač ledově studený, bylo snad jedinej zajímavej prvek v tomhle bohuprázdným Twisteru. Kuře naštěstí taky nezklamalo, ale zbytek byl fail. Krásně česky, selhání. Selhání obsluhy v kuchyni, selhání procesů a selhání manažerů. Jmenovitě v ostravské Nové Karolině. Normálně bych to asi přehlídnul, ne vždycky se zadaří, a zkusil to znova. Ale za poslední měsíce je to furt to samý dokola. Viz poslední Pizza Twistery.


Poslední čtvrtina, celý dvě sousta, California Twisteru vypadaly konečně tak, jak by měl i zbytek. Ani pak to ale nebyla žádná hitparáda. Červenej coleslaw se ne a ne prosadit, majonéza se ztratí v coleslawu, kuře a avokádo už znáte, slanina hrozná (au!), prostě nuda. 143 korun samostatně, 183 v menu. Pokud budete mít štěstí na obsluhu a coleslaw je vaše druhý ujetý polský jméno, tak by vás California Twister mohl zaujmout. Ale spíš ne.


No a pokud jste si zašli do ostravské Nové Karoliny, tak se těšte na tyhle opálený krasavce. Z přepálenýho oleje a neosolený. Prostě to tam mají na háku. Tímhle jim posílám básničky hodny jejich práce. Všem doporučuju udělat pár kroků navíc a zajít si do centra na náměstí. Tam je KFC ještě v pořádku.


Ale není v Ostravě všechno černý, co černý vypadá. Zkusil jsem i novej Popcorn Shake a ten se jim naštěstí pokazit nepodařilo. Měl zajímavou máslovo-kukuřičnou chuť. Uvnitř najdete křupavý kukuřičný kousky. Nově si můžete zvolit ze třech velikostí a u téhle příležitosti KFC nezapomnělo nastřelit cenu o pár desetikorun nahoru. Že je inflační vlna za náma a cena mlíka klesá druhým rokem, to je naprosto bezpředmětný. Takže malej Popcorn Shake koupíte za krásných 52 korun, střední za 72 korun a velkej za 102 korun. Ale ruku na srdce. Velkej půllitrovej shake by s vašema střevama asi zamával víc než olíznutí madla v indickým autobuse. Každopádně chuťově se Popcorn Shake vydařil a pokud jste zrovna prodali alespoň jeden bitcoin, klidně si ho dopřejte. Alespoň ten stojí za ochutnání.

úterý 20. srpna 2024

McRoyal Deluxe a McRoyal BBQ Bacon, McDonald's

McRoyal dvakrát jinak

Hej Franto! Jeb*i tam rajče a máme novinku! Aneb další lingvistický útok na slovo novinka od McDonald's je tady. McRoyal se přidal do široké řady produktů, jejichž obsah byl obohacen o rajče se salátem, název se zvětšil o jedno slovíčko a novinka je na světě. Byl tu třeba Maestro Fresh, Cheese Re-Fresh, Vepřový Bagel Fresh, jiný Maestro Fresh, Big Fresh, Smažák Fresh nebo třeba Vepřový McMuffin Fresh. Asi jich bylo víc, ale moje paměť začíná být děravá jak Halinin dietní plán. Jedna novinka se ale přece jen udála. Místo přízviska Fresh tentokrát McDonald's použil slovo Deluxe. Tak. A víc novinek letos nečekejte. Co už. Pokud ale chcete spoustu tak nějak zvláštně ošklivých skleniček a nevíte, co za velký menu si k nim zrovna dát, může vám dnešní dvojrecenze trochu pomoct.


Jako první jsem si vybral McRoyal Deluxe. Z jednoho sprostýho důvodu. Objednali jste si někdy párek v rohlíku se vším? Jakože s hořčicí a kečupem zároveň? Ne? Že by vás to nikdy nenapadlo? Jaká osoba chorá na mysli by tohle mohla udělat? Inu, s jednou takovou žiju a dodneška se zvláštně stydím, když jí jdu objednat párek v rohlíku "se vším". No a pak závidím, protože je super. A McRoyal Deluxe je vlastně takovej McRoyal se vším plus majonéza. To je tak blbý až se to musí zkusit.


Na stole vám přistane klasika doplněná o majonézu, salát a rajče. Vzhledem k počtu surovin byl první logický krok kontrola kvality.


Salát, rajče, kyselý okurky, cibule, sýr, hořčice, kečup, majonéza, maso, houska. Deset surovin. Jak dekadentní. No a co si budeme povídat. Jak to zní a jak to vypadá, tak to i chutná.


Jako přeplácanina, která s McRoyal nemá moc společnýho. McRoyal jako takovej je o klasické kombinaci masa, sýra, okurek a kečupu, kdy vzniká taková ta návyková Cheeseburgerová kombinace chutí, která se vám v mozku uloží a raz za čas se vynoří a chtě nechtě začíná odpočet, kdy mozku dáte to, po čem touží. Tuhle staru dobrou návykovost McRoyal Deluxe postrádá. Zabila ji majonéza navíc, která se ke zbytku tak nějak nehodí. Doma si taky málokdo nakombinuje třeba hořčici a majonézu. Mimochodem u McDonald's tohle kombo už jednou zkoušeli. Dvanáct let zpátky u Double Beef Kick. To byl taky takovej průměr. Až mě zaráží, že i po dvanácti letech mi zůstal v hlavě...


Maso v McRoyal je stará dobrá tlustá McDonaldovská klasika. Takže udělaný donekonečna a šťavnatý tak na padesát procent. Docela žvýkavý. Zážitek z masa je slabší a vzhledem ke stále rostoucí konkurenci se McDonald's při poměru cena/výkon dostává pod čáru průměru.


Trocha salátu a čerstvá cibule to nezachrání. Okurky jsou fajn. Rajče je fajn. Sýra je tam dost. Omáček taky. Jako celek to ale prostě moc nefunguje. Taký nějaký nijaký přeplácaný cosi. Za 129 samostatně nebo 189 ve velkým menu? Ani náhodou. Alespoň za mně ne. Vzít burger a nelogicky do něj připlácnout pár surovin není cesta k úspěchu.


A když už jsem si objednával něco, co se jmenuje Deluxe, cítil sem se jako Rothschild a rozhodl se dopřát si omáčku k hranolkům. Pommes Frites omáčka za 12 korun.


14 mililitrů.


Ano. Není to příliš. Rozhodně nedoporučuju.

A protože Rothschildi dneska vlastně nějak extra bohatí nejsou, zachtělo se mi zamířit ještě výš. Né úplně nejvýš, ale tak dejme tomu na úroveň pana Gatese. Objednal jsem si i Nacho čedarové trojúhelníčky.


Ty byly fajn a jak tak koukám, už nejsou k dostání. Kdo zaváhá, nežere. Jdeme dál.


Představuje se vám McRoyal BBQ Bacon. Nebudu lhát. Tahle fotka mě vzrušuje. Pokud nemáte sto chutí tohodle macka chytnout a jazykem mu polechtat slaninu, tak asi čtete špatnej blog. Ne? Jen já? A sakra. No tak znova. Absolutně vůbec jsem tomuhle burger nelochtal jazykem slaninu. Prostě jsem se do něho jen tak nudně zakousnul.


Ale pěkně od začátku. McRoyal BBQ Bacon obsahuje maso, sýr, kyselý okurky, slaninu, cibuli a BBQ omáčku. Naprosto klasická kombinace, která prostě musí být trefa do černýho. A byla.


Celej McRoyal BBQ Bacon stojí a padá na omáčce. A té je tam požehnaně. Každý kousnutí je pořádně šťavnatý, ochucený, živý, fast foodový a výborně zkombinovaný. Sýr, maso, kyselý okurky, cibule, slanina, to všechno se k BBQ omáčce prostě perfektně hodí. A k tomu všemu má McDonald's opravdu vynikající BBQ omáčku. Krásně kouřovou, akorát nakyslou a sladkou zároveň a není pikantní. Za mně dokonalá BBQ omáčka.


No a protože tuhle omáčku miluju, omáčky je tam spousta a k ostatním surovinám ladí dokonale, tak nemůžu jinak než McRoyal BBQ Bacon pořádně pochválit. Tlustší maso tomuhle sendviči sedí a i když není a nikdy nebude tak šťavnatý jako maso čerstvý, tak velký množství omáčky dokáže schovat jeho nedostatky. Slanina nikdy neurazí, cibule bylo akorát a kyselých okurek tam najdete dostatečně. Čedar se trochu ztrácel, ale bez něj by to určitě nebylo ono.


McRoyal BBQ Bacon taky není žádná převratná novinka, ale chuťově mi tenhle burger sednul a vlastně zalepil díru v nabídce McDonald's, protože BBQ omáčku v burgeru byste v jejich standartní nabídce hledali marně. Což je ostuda, která byla alespoň dočasně zažehnána. Pokud máte rádi BBQ burgery, tak McRoyal BBQ Bacon vám můžu s klidným srdcem doporučit. Já sám už jich snědl několik.

Cena je o deset korun vyšší než předchozí přeplácanda. Takže 139 korun samostatně a 199 korun ve velkým menu. To je hodně a určitě si za tyhle peníze dokážete sehnat čerstvý a lepší jídlo, ale pokud vám v mozku bliká fast foodová kontrolka, tak tímhle ji bezpečně zalepíte. Takovej návrat k fast foodovým kořenům, řekl bych. Doporučuju.

sobota 17. srpna 2024

kristy_lex - Loaded Chicken Fries, Fly Chicken, Norsko

Dámy a pánové. Nebojte, nemusíte ode mě číst další článek. Já pokračuju v letní hibernaci (ač už se chystá vlna recenzí). Ale můj blog je světovej, plnej zcestovatelých, vzdělaných a sečtělých čtenářů, čtenářek a čtenářčat, kteří umí rozeznat ten pravej poměr bílkovin, tuků a soli na první pohled. K tomu si myslím, že mi manželka zahýbá s ostatníma food blogerama a můj blog už ani nečte. No a jak to líp otestovat, než tady nahodit recenzi od jedné takové zcestovatelé, vzdělané a sečtělé wellness královny, která se nebojí raz za čas hodit na instáč fotky z pláže. Takže se usaďte a užijte si první externí recenzi napsanou jistou kristy_lex, která se pro nás všechny obětovala, ochutnala nedietní jídlo a ještě si dala ten čas s tím to sepsat na digitální papír. Snad se vám to bude líbit a pokud máte podobný úmysly, klidně něco nafoťte, sepište a pošlete. Nepochybně to tu pak budeme mít veselejší.

==========

Fly Chicken Loaded Chicken Fries - odpověď na norský nedostatek KFC

Představte si tu věc. Stěhujete se do Norska. Vyplníte hromady dokumentů, najdete si práci, navštívíte nespočet úřadů, přihlásíte se k padesátiprocentní dani...a pak zjistíte, že v Norsku není KFC. Máte se zabít? Skočit do fjordu? Vyvolat revoluci? Ani jedno, dámy a pánové. Jako každý správný imigrant dostanete odpověď, která přichází v kterémkoli styku s norskými institucemi: "Blbý, co".

Ačkoliv v Norsku najdete pobočky McDonald's či Burger Kingu, KFC jako posledního člena tzv. svaté trojice byste tu hledali marně. Důvodů bude nejspíše více, ale v každém případě platí, že norské úřady požadovaly od řetězce využití lokálních (ergo drahých) kuřat, a to se KFC jednoduše nevyplatilo. Norové jsou ale velmi vynalézaví co se týče vymýšlení lokálních alternativ, takže přišli s vlastním fast foodem zaměřujícím se na smažená kuřata - pohleďte, Fly Chicken. Pobočky Fly Chicken najdete na několika místech civilizovanějších částí Norska, a jelikož scandi trendy momentálně frčí, bez ohledu na to, že blahořečení Skandinávie je dílem především zdařilého PR, tak je možné, že se s nějakou restaurací Fly Chicken na svých cestách setkáte.


Já jsem se ve Fly Chicken zastavila na letišti v Bergenu, což je druhé největší norské město, jež je branou k cestám do fjordů a té pravé norské krajiny, kterou uvidíte, když do Googlu zadáte "Norsko" (na druhém místě ve vyhledávači bude pravděpodobně Anders Breivik, ale ke konverzaci s místními vám raději doporučuji místní přírodu).

Menu Fly Chicken je celkem jednoduché, můžete vybírat z kusů kuřat (křídla, stehýnka), sendvičů, salátů a loaded fries. Poslední zmíněné bylo jednoznačně mojí volbou, protože hranolky posypané změtí různých věcí mi připomínají salát, a já se ráda cítím jako wellness královna. Objednala jsem si tedy Loaded Chicken Fries: hranolkový salát se smaženýma kuřecíma nohama, čedarem, zakysanou smetanou a slaninou (život bez slaniny nemá smysl, to se asi shodneme).

 
Na stole vám přistane solidní krabice, která sice na fotce nevypadá zrovna úctyhodně, ale věřte, že je plná věcí, co překvapí váš žlučník ze zálohy.
 
Jako první musím pochválit perfektní a křupavé hranolky, žádná konzistence mokré ponožky. Kvalitní hranolky nejsou vždycky samozřejmostí, a tyhle jsou opravdu dokonale vysmažené a udržují si formu po celou dobu jezení. Smažené kuřecí stehenní maso sice postrádá unikátní kombinaci jedenácti koření Colonela Sanderse, ale jedná se o další skvěle křupavou záležitost. Pokud jste jako já a rádi si opékáté toasty a špekáčky do stadia kremace, protože je pro vás prioritou senzorický požitek z křupání, tak vám kuře od Fly Chicken chutnat bude. Díky použití stehenního masa se ale jedná i o přiměřeně šťavnatý zážitek.


Čedaru je tam jakoby trochu, není ho úplně moc, ale jelikož se spolu s masitou a vypečenou slaninou nalepí na jednotlivé kuřecí kousky, tak získáte hodně sexy kombinaci. Ovocnou pálivost jalapeňos pak zmírňuje zakysaná smetana, což vytváří harmonický balanc. Mluvíme tady samozřejmě o harmonickém balancu v kontextu jídla, které vám ucpe cévy, s tím je potřeba počítat.

Jakmile je možnost k menu přihodit finger food, tak konám, tudíž jsem okusila ještě Chili Cheese kousky, které jsou fajn, ale pokud znáte ty z Burger Kingu, tak vás nijak nepřekvapí. Vše jsem namáčela do omáčky Classic Sauce, kterou jsem moc nepochopila, pravděpodobně se mělo jednat o omáčku pepřovou, ale chuť byla velmi mdlá a připomněla mi, jak si rodiče kdysi do lednice schovali ve sklenici od majonézy zbytek malířské barvy do obýváku a já se při dekorování smažáku spletla. 


Cena sendvičů, loaded hranolek a salátů se ve Fly Chicken pohybuje kolem 150-180 norských korun, což jsou cca tři až čtyři stovky korun českých. To není málo, ale v Norsku je to cena za fast food standardní. Pro představu - v běžném bistru dostanete jídlo typu burger nebo pizza za cca 250 norských korun.


Fly Chicken určitě není KFC, ačkoliv by chtělo být jeho alternativou, ale jedná se o slušný kuřecí fast food. Za normální cenu se zde nasytíte, docela si i pochutnáte a svému gastroenterologovi nemusíte nic říkat.

kristy_lex