pátek 16. října 2015

Red Leicester, Burger Inn, Brno

V Brně je hodně podniků, který dělají dobrý burgery. Dokonce hodně podniků, který se specializují jen na burgery. O tom si Ostrava může ještě nechat jenom zdát. A k tomu v Brně nedávno proběhlo i hlasování o nejlepší burger v Brně. Projel jsem si weby všech třech podniků a po pravdě mě ničím nezaujaly. Určitě dělají vynikající burgery, ale neobjevil sem v nabídce žádný opravdu ujetý a speciální (rybí nepočítám, to není burger). Pak sem narazil na podnik Burger Inn a hned mi padl do oka. Tři stálé burgery v nabídce plus jeden speciální. Ani u jednoho se nedá říct, že by byl obyčejný. Takže moje volba podniku byla jasná. Volba burgeru už byla těží. Tolik možností a tak málo místa v žaludku. Nakonec vyhrál Red Leicester.


Red Leicester obsahuje hovězí maso, sýr Red Leicester, slaninu, whisky majonézu, nakládanou červenou cibulku a nakládaný okurek. To všechno je v, samozřejmě domácí, briošce. K tomu máte automaticky v ceně hranolky. Protože Burger Inn se specializuje, a teď se podržte, na burgery, moje očekávání byly vskutku obrovský a bylo mě jasný, že se bude srovnávat s Delishem. Ten v mých očích dodneška nemá konkurenci. Ohrozil ho Burger Inn? Jenom jeden způsob, jak to zjistit. Teda vlastně dva. Ale pokud se vám nechce pendlovat mezi Brnem a Plzní, asi bude jednodušší číst dál.

Burger Inn je prťavý podnik a jakožto takový má jednu super výhodu. Koukáte se na to, jak se váš burger dělá přímo před vašima očima. Já seděl u baru, takže samotný koukání bylo minimálně stejně zábavný, jako samotný baštění. A musím uznat, že chlapci to mají opravdu vychytaný. Jako byste se dívali na Youtube na profíky z Ameriky. Během toho se snažíte nezadusit se slinama.

Na první pohled je burger trochu menšího vzrůstu. Ale společně s hranolkama bych se nebál, že se člověk nenají. V restauracích specializujících se na burgery je tohle standardní velikost. V Delish burger nebyl o nic větší. Takže tady remíza. No teď už zbývalo se jen zakousnout. Teda hned, jak si člověk vybral, z které strany začne. Jestli z té se slaninou, nebo té s okurkou, nebo té s whisky majonézou... No samozřejmě vyhrála strana se slaninou a nebyla to špatná volba. Slanina byla boží. Opravdu povedený výběr masa na slaninu jako takovou a ještě byla nařezaná na tlustší plátky. Byla super. Možná by mohla být o chlup dýl na grilu, ale byla super. No když se v puse zamíchalo surovin víc, slanina se začala trochu ztrácet. To je škoda, ale vzhledem k množství surovin se to dalo čekat.

Ale slanina není to hlavní maso v tomhle orchestru. První housle v pořádným burgeru hraje maso hovězí. Maso v Burger Innu taky umí. Tlustší plátek kvalitního hovězího automaticky propečenej přesně na medium. Co víc si přát. Možná by to maso mohlo být jen o chlup chuťově výraznější. Těžko říct, jestli to chtělo o maličko víc soli, jiný výběr části krávy nebo dodavatele, ale v kolonce hovězí placka vyhrává Delish. Ten měl maso tak vynikající, že i nevěřící člověk měl chuť všeho nechat a běžet do kostela poděkovat Ježíšovi. Burger Inn měl hovězí výborně zpracovaný, chutný a šťavnatý, ale kolena se mi z něj dozadu nepřelomily.


Dál bych popsal třeba housku. Houska nebo spíš brioška byla naprosto super. Konzistence super, pochytala šťávu z masa a nerozpadala se. Přesně takhle má vypadat pečivo na burgery. Chuťově je taky dobrá i když její chuť budete vnímat opravdu minimálně. To je samozřejmě účel. Takže houska naprosto v pořádku. Dál můžem třeba na zeleninu. Nakládaný okurky nikoho asi nepřekvapí. Chutnaly jako nakládaný okurky a sem tam sendviči dodaly ten parádní štiplavo-kyselý náboj. Přesně proto se nakládaný okurky do burgerů strkají. Potom tam byla nakládaná cibulka. Ta byla super. Samostatně. V celkové chuti sendviče se moc neukázala. Díky naložení ztratila svoji typickou surovou sílu a to je trochu škoda. Cibulku tam tak máte spíš jen na oko. To je ze zeleniny všechno. Tady má plus Burger Inn oproti Delish. Ukázal, že mastnej plátek salátu pod masem opravdu není v dobrým burgeru třeba.

To hlavní nakonec. To, co z tohodle burgeru dělá Red Leicester burger. Je to sýr a speciální whisky majonéza. Sýr, nečekaně Red Leicester, je hodně zajímavý sýr. V chuti krásně tučný s pikantním nádechem. Tenhle sýr se dá sehnat ve speciálních sýrárnách a určitě stojí za to ho ochutnat. Je to takovej silnější, barevnější a pikantní cheddar. Do burgeru opravdu vynikající volba. A co je na tom sýru nejlepší je jeho opravdu silná chuť. Chuť sýra se nenechala ničím přebít a společně s chutí hovězího tvořila hlavní profil celýho sendviče. Do toho všeho se krásně roztekl. Prostě parádní kousek. Další malý plus oproti Delish. Jejich cheddar se tak prosadit nedokázal.

A whisky majonéza? Ta pro mě byla trochu zklamáním. Samostatně se jednalo o nakyslou a řídkou majonézu se štiplavým nádechem a zajímavým šmrncem. Whisky jsem z ní ale necítil. Kdyby se použila pořádně rašelinová whisky z Islay, tak by výsledek chutnal asi jinak. Na druhou stranu bych to pak nemohl jíst. Ta představa, jak někdo lije whisky za dvanáct stovek do majonézy... To je šílená představa. To už bych ty peníze radši poslal na charitu pro absolventy filozofických fakult. Kromě slabší chuti měla majonéza i slabší zastoupení. Poslední třetinu sendviče jsem měl bez majonézy a musel jsem si pomáhat omáčkama k hranolkům. Sousta bez majonézy nebo s jejím menším množstvím byly opravdu suchý. Minus oproti Delish.

Celkovou chuť sendviče tvořila hlavně kombinace hovězího masa a pikantního tučnýho sýra Red Leicester. Tomu sem tam dodala šmrnc majonéza s okurkou a sem tam šla cítit slanina. Kombinace chutí to byla parádní a rozhodně je to jeden z těch nejlepších burgerů, který jsem kdy jedl. Ale dokázal bych si představit chutě i trochu víc vyladěný. Já rád sosíky, takže bych přidal víc whisky majonézy a zkusil její chuť nějak nakopnout. Červená cibulka by se taky mohla nakládat o chvilku míň. K tomu trochu víc ogrilovat slaninu, aby se prosadila její božskost. Ale to už jen rýpu. Red Leicester je vynikající burger, řemeslně zpracovaný na jedničku a kluci z Burger Inn ukázali, že burgery opravdu umí a jejich restaurace rozhodně stojí za návštěvu. Pokud teda máte chuť na pořádnej burger.

Hranolky si až takovou pozornost bohužel nezaslouží. Byly fajn, ale sem tam trochu přepálenější a sem tam trochu víc nasáklý olejem. Ale devadesát procent z nich bylo dobrých a svoji úlohu, vedlejší roli, zvládnou na jedničku. Maximálně na dvojku. Co si ale pozornost opravdu zaslouží jsou samotný domácí omáčky. Ochutnal jsem jejich domácí kečup, domácí BBQ omáčku a i majonézu. Všechny tyhle tři omáčky byly bezchybný a naprosto boží. Parádní kečup, v kterým bylo cítit mnohem víc než jen rajčata. Parádní BBQ omáčka. Až nehorázně uzená a přesně taková, jakou si člověk představuje ve snech (nejsem snad jedinej, komu se zdají sny o BBQ omáčkách). A majonéza? Taky super. Lehce nakyslá, trochu pikantní. Prostě super. Nebojte si k vašim hranolkům nějakou omáčku objednat. Nebudete litovat. Nejvíc doporučuju asi kečup. Ten má opravdu speciální chuť a kupovaným kečupům se vysmívá snad až nehezkým způsobem. Lepší kečup jsem nejedl. Klobouk dolů.

Cena burgeru Red Leicester s hranolkama je 179 korun. Některým lidem se to vzhledem k velikosti sendviče může zdát hodně, ale není. Ve srovnání s konkurencí, ať už burgerovou nebo obyčejnou, je to naprosto ospravedlněná částka. Red Leicester za ty peníze rozhodně stojí.

A co to srovnání s Delishem? Nebudu to protahovat. Obojí má svoje plusy i minusy. No Delish je pořád o píď lepší. Hlavně kvůli masu. Ale Red Leicester byl víc než schopný soupeř a pokud bydlíte v Brně a chcete někomu ukázat, jak mají burgery vypadat, s Burger Inn chybu rozhodně neuděláte. Taky se tam nekouří a berou karty. Takhle má vypadat moderní restaurace. Jen tak dál.

Žádné komentáře:

Okomentovat