sobota 17. srpna 2024

kristy_lex - Loaded Chicken Fries, Fly Chicken, Norsko

Dámy a pánové. Nebojte, nemusíte ode mě číst další článek. Já pokračuju v letní hibernaci (ač už se chystá vlna recenzí). Ale můj blog je světovej, plnej zcestovatelých, vzdělaných a sečtělých čtenářů, čtenářek a čtenářčat, kteří umí rozeznat ten pravej poměr bílkovin, tuků a soli na první pohled. K tomu si myslím, že mi manželka zahýbá s ostatníma food blogerama a můj blog už ani nečte. No a jak to líp otestovat, než tady nahodit recenzi od jedné takové zcestovatelé, vzdělané a sečtělé wellness královny, která se nebojí raz za čas hodit na instáč fotky z pláže. Takže se usaďte a užijte si první externí recenzi napsanou jistou kristy_lex, která se pro nás všechny obětovala, ochutnala nedietní jídlo a ještě si dala ten čas s tím to sepsat na digitální papír. Snad se vám to bude líbit a pokud máte podobný úmysly, klidně něco nafoťte, sepište a pošlete. Nepochybně to tu pak budeme mít veselejší.

==========

Fly Chicken Loaded Chicken Fries - odpověď na norský nedostatek KFC

Představte si tu věc. Stěhujete se do Norska. Vyplníte hromady dokumentů, najdete si práci, navštívíte nespočet úřadů, přihlásíte se k padesátiprocentní dani...a pak zjistíte, že v Norsku není KFC. Máte se zabít? Skočit do fjordu? Vyvolat revoluci? Ani jedno, dámy a pánové. Jako každý správný imigrant dostanete odpověď, která přichází v kterémkoli styku s norskými institucemi: "Blbý, co".

Ačkoliv v Norsku najdete pobočky McDonald's či Burger Kingu, KFC jako posledního člena tzv. svaté trojice byste tu hledali marně. Důvodů bude nejspíše více, ale v každém případě platí, že norské úřady požadovaly od řetězce využití lokálních (ergo drahých) kuřat, a to se KFC jednoduše nevyplatilo. Norové jsou ale velmi vynalézaví co se týče vymýšlení lokálních alternativ, takže přišli s vlastním fast foodem zaměřujícím se na smažená kuřata - pohleďte, Fly Chicken. Pobočky Fly Chicken najdete na několika místech civilizovanějších částí Norska, a jelikož scandi trendy momentálně frčí, bez ohledu na to, že blahořečení Skandinávie je dílem především zdařilého PR, tak je možné, že se s nějakou restaurací Fly Chicken na svých cestách setkáte.


Já jsem se ve Fly Chicken zastavila na letišti v Bergenu, což je druhé největší norské město, jež je branou k cestám do fjordů a té pravé norské krajiny, kterou uvidíte, když do Googlu zadáte "Norsko" (na druhém místě ve vyhledávači bude pravděpodobně Anders Breivik, ale ke konverzaci s místními vám raději doporučuji místní přírodu).

Menu Fly Chicken je celkem jednoduché, můžete vybírat z kusů kuřat (křídla, stehýnka), sendvičů, salátů a loaded fries. Poslední zmíněné bylo jednoznačně mojí volbou, protože hranolky posypané změtí různých věcí mi připomínají salát, a já se ráda cítím jako wellness královna. Objednala jsem si tedy Loaded Chicken Fries: hranolkový salát se smaženýma kuřecíma nohama, čedarem, zakysanou smetanou a slaninou (život bez slaniny nemá smysl, to se asi shodneme).

 
Na stole vám přistane solidní krabice, která sice na fotce nevypadá zrovna úctyhodně, ale věřte, že je plná věcí, co překvapí váš žlučník ze zálohy.
 
Jako první musím pochválit perfektní a křupavé hranolky, žádná konzistence mokré ponožky. Kvalitní hranolky nejsou vždycky samozřejmostí, a tyhle jsou opravdu dokonale vysmažené a udržují si formu po celou dobu jezení. Smažené kuřecí stehenní maso sice postrádá unikátní kombinaci jedenácti koření Colonela Sanderse, ale jedná se o další skvěle křupavou záležitost. Pokud jste jako já a rádi si opékáté toasty a špekáčky do stadia kremace, protože je pro vás prioritou senzorický požitek z křupání, tak vám kuře od Fly Chicken chutnat bude. Díky použití stehenního masa se ale jedná i o přiměřeně šťavnatý zážitek.


Čedaru je tam jakoby trochu, není ho úplně moc, ale jelikož se spolu s masitou a vypečenou slaninou nalepí na jednotlivé kuřecí kousky, tak získáte hodně sexy kombinaci. Ovocnou pálivost jalapeňos pak zmírňuje zakysaná smetana, což vytváří harmonický balanc. Mluvíme tady samozřejmě o harmonickém balancu v kontextu jídla, které vám ucpe cévy, s tím je potřeba počítat.

Jakmile je možnost k menu přihodit finger food, tak konám, tudíž jsem okusila ještě Chili Cheese kousky, které jsou fajn, ale pokud znáte ty z Burger Kingu, tak vás nijak nepřekvapí. Vše jsem namáčela do omáčky Classic Sauce, kterou jsem moc nepochopila, pravděpodobně se mělo jednat o omáčku pepřovou, ale chuť byla velmi mdlá a připomněla mi, jak si rodiče kdysi do lednice schovali ve sklenici od majonézy zbytek malířské barvy do obýváku a já se při dekorování smažáku spletla. 


Cena sendvičů, loaded hranolek a salátů se ve Fly Chicken pohybuje kolem 150-180 norských korun, což jsou cca tři až čtyři stovky korun českých. To není málo, ale v Norsku je to cena za fast food standardní. Pro představu - v běžném bistru dostanete jídlo typu burger nebo pizza za cca 250 norských korun.


Fly Chicken určitě není KFC, ačkoliv by chtělo být jeho alternativou, ale jedná se o slušný kuřecí fast food. Za normální cenu se zde nasytíte, docela si i pochutnáte a svému gastroenterologovi nemusíte nic říkat.

kristy_lex

1 komentář:

  1. Haha já si Kristy pamatuju ještě jako součást historické scény beauty blogerek a musím říct, ze tenhle její článek se mi teda libi o dost víc!😁

    OdpovědětVymazat