Minule jsme si zavzpomínali na již odešlé ve stylu starší generace a teď si užijem podzim ve stylu té mladší generace. Ve stylu strašení, nočních můr a vyhazování peněz za všechno, co je zelený, fialový a nebo oranžový. Když jsem viděl Nightmare King na Facebooku českýho Burger Kinga, tak jsem si nejdřív posteskl. Zase něco jen pro Pražáky... No pak jsem si vzpomněl na cesty přeplněným metrem a přál jsem jim to. A o pár dní později jdu okolo Burger Kinga v Ostravě a co nevidím... Nightmare King! Kráva, slepice a prasátko dohromady v zelené housce? Ano prosím!
Tahle abominace přírody frčí po celým vyspělým světě. Za velkou louží má akorát maličko jinou housku. To je moc sympatický. Udělat speciál, kterej ve stejnou chvíli seženete na skoro celým světě. A k tomu ještě ta reklama. Proč Nightmare? Protože vám způsobí noční můry! V USA vzali pár dobrovolníků, před spaním je nacpali tímhle sendvičem a sledovali/zjišťovali, jestli mají v noci noční můry. Výsledek? Tři a půl krát větší šance na noční můru po pozření Nightmare King. Vědecky dokázáno. Takhle na Halloween marketingová trefa do černýho. Ponechme stranou zbytečnou debatu jestli slavit Halloween nebo ne, jestli byste měli větší šanci na noční můry i z Tastyho zbaštěným před spaním, jestli to bylo opravdu vědecký vzhledem k jednomu kolu pokusu a dost omezenýmu vzorku účastníků nebo jestli zelená houska není už přes čáru. Prostě nechme kecy stranou a jděme na věc!
Nightmare King si podle všeho můžete koupit buď jen samostatně nebo v XXL menu. Pokud zvolíte XXL menu, dostanete kbelík hranolek a pořádně velkej bezednej kelímek. Speciální design i papíru na sendvič potěší. Fakt si s tím vyhráli. Začíná se mi líbit styl marketingu BK a i to, že se český pobočky zapojují do těchhle globálních akcí. To mi u McDonald's dost chybí. Ten si hraje jen na vlastním československým písečku. To by nevadilo. Kdyby západní pobočky McDonald's nebyly už o kousek dál a neměly lepší písečky. No věci se mění, tak snad. Ale zpátky k Nightmare King.
Na první pohled určitě zaujme houska. Je zelená. Na povrchu spíš tak přírodně hnědozelená, uvnitř pak hodně a nepřirozeně zelená. Prý byla použita jen přírodní barviva. Pochybný zdroje mluví o melounu, ale oficiální zprávy konkrétní nejsou. Čert to vem. Dokud to není primalex a splňuje to normy, tak ať si tam narvou třeba škodováckou zelenou. Co mě osobně zaujalo víc byla konzistence housky. Burger King to měl s houskama všelijaký. Buď byly plesnivý (a pak že je zelená novinka) a nebo se rozpadaly. Tak jako tak vždycky stály za prd a i ty nejlevnější supermarketový chutnaly líp. A tahle zelená houska z Nightmare King? Ta byla fantastická! Po všech směrech. Byla nadýchaná a měkoučká, jako peřinka. Chuťově výrazná. Dost sladká, maliličko do hořka, asi kvůli barvivu. Držela tvar celou dobu a i kdybych s ní hodil o zem, tak se nerozpadne. Prostě houska na jedničku s hvězdičkou. I bez toho zelenýho barviva by byla super. A stejnou housku mají v celé Evropě. Mám to chápat tak, že stejně dobrou housku mají třeba ve Španělsku běžně, zatímco my tu máme běžně ty z odpadovýho hospodářství? Nebo nás podobně kvalitní housky teďkom čekají pokaždý? Kéž by správně byla možnost číslo dvě...
Takže houska super. A zbytek? Hovězí maso, kuřecí placka, slanina, sýr, cibule, majonéza. Hovězí maso z Whopperu. Lehce kouřový aroma Burger King nezapře. Dřív bývalo kouřový víc, ale teďkom mi zase přijde o chlup kvalitnější samotný maso. Plátek masa je sice tenčí, ale pořád je celkem šťavnatý. Samo o sobě je výborný a v kombinaci se sýrem ještě víc. Sýr do sendvičů od BK mě vždycky chutnal a tenhle není výjimka. Hutná a smetanová chuť sýra je fajn a dva plátky tuhle chuť jen podpoří.
Kuřecí maso taky neurazí. Je to nějaký křehčený kuřecí prso v obalu, kterej je dochucenej solí a pepřem. Spíš než chuť samotnýho kuřete ucítíte chuť těstíčka a hlavně oleje. Být tam jen tohle kuřecí, žádná pecka to nebude. Ale v kombinaci s hovězím, sýrem, slaninou a cibulí to není vůbec špatný. Kuřecí placku ucítíte v sendviči asi nejvíc, ale hodit se bude ke všemu. Slanina dodala sendviči slanou chuť a třetí masovej level. Tenhle sendvič obsahuje maso tří zvířat a všechny tři druhy jdou cítit. Těžko představitelný takhle od stolu, ale v praxi to prostě funguje. A i díky výběru toho zbytku.
Cibule všemu tomu masu dodá švih a křup a majonéza je asi ta nejlepší omáčka, jakou BK mohl zvolit. Spousta lidí by určitě raději barbecue nebo nějakou šílenou novinku. Ale jemná chuť majonézy nepokazí žádnou párty, nepřebije žádný z mas a hodí se ke všemu. Kluznost taky zvýší. Další zajímavej fakt Nightmare Kinga. Mohl by se zdát extrémně suchej. Ale ono ne. Bude do vás padat bez jedinýho problému. Takže si to shrňme. Máme tady sendvič, kterej má tři druhy mas. Ucítíte všechny. A vlastně všechno. I tu cibuli a majonézu. Takže extrémně vyváženej a přesto naprosto nesourodej sendvič. S parádní houskou. Zelenou a opravdu famózní. Cena je 149 korun samostatně a 219 korun v XXL menu. Malý/normální menu prý nedávají. Já si dal velký menu, ale hranolky jsem dojížděl v práci ještě na večeři. Cena je vyšší, ale dobře se najíte. Nightmare King můžu směle doporučit všemi deseti a pokud jste fandové junk foodu, tak tohle je jasná volba. Letos možná dokonce volba číslo jedna. Co víc dodat. Snad jen kéž by takhle kvalitní housky dávali alespoň do prémiových sendvičů už nadobro.
A určitě vás všechny zajímá, jestli vás tenhle sendvič opravdu v noci vystraší. Mě nevystrašil. Noční můry sem neměl. Ale pořádně se nacpat fast foodem a pak si dát dvacet je moje představa ideálně strávenýho víkendu, takže na mě si nějaký můry ze spousty bílkovin nepřijdou. Ale ráno vás tenhle sendvič vyděsí rozhodně. Ono to barvivo totiž zjevně barví i po tom, co projde vaším tělem. Halloween jak má být! Jestli chcete mít i vy zelenýho hovňouse, tak si pospěšte. Podle všeho u nás bude Nightmare King jen do konce měsíce a nebo do vyprodání zásob. Mě osobně Burger King potěšil a získal u mě plusový body, který tolik potřeboval.
sobota 27. října 2018
středa 24. října 2018
Twister BBQ & Bacon, KFC
Blíží se nám památka zesnulých. Doba, kdy se vzpomíná na ty, co už nejsou mezi námi. A tak si i my zavzpomínáme. Zavzpomínáme si na Twister BBQ & Bacon, kterej nás nedávno náhle a nečekaně opustil. Ale kdo ví, třeba se jednou vrátí...
Twister Tropic mě absolutně nenadchnul. Suchá tortilla byla... no suchá tortilla. Proto jsem se na další novinku zrovna dvakrát nehrnul. A když už jsem se teda nahrnul, tak druhej den zmizne z nabídky. Normálně bych se na nějakou recenzi už neexistujícího produktu vyprdnul, ale Twister BBQ & Bacon mě zaujal. Aby ne. Je v něm pikantní obalovaný kuřecí maso, rajčata, salát, sýr, nachos, slanina, sýrová omáčka a barbecue omáčka. Věru neobvyklá kombinace.
O sýrové omáčce jsem neměl ani tušení. Buď o ní na webu nebylo ani slovo nebo jsem ji jen přehlídnul, ale první zakousnutí bylo opravdový překvapení. To se mi dlouho nestalo. Čekáte chuť barbecue a v puse máte místo toho silnou chuť chemickýho sýra. Je to taková ta omáčka, kterou dostanete v kině k nachos, pokud máte v sobě tu skrytou touhu chroupat cizím lidem do filmu a smrdět pod nos. Takže tu máme silnou chuť sýra. A dál?
Další silná chuť je chuť pikantního kuřete. Teda ani ne tak té slepice, jako toho pikantního obalu. Pikantní chuť vás, stejně jako u většiny produktů z KFCčka, bude provázet celou dobu jedení. A to je fajn. Pikantní kuře KFC umí. Další silnou chutí je chuť barbecue omáčky. Akorát sladká, akorát kyselá, akorát ovocná, nepikantní a hodně kouřová (sem se poděl ten ztracenej kouř od konkurence). No ale moment! To už tu máme tři silný chutě!
Je to tak. Ucítíte jak pikantní kuře, tak sýr, tak i kouř z barbecue omáčky. A dohromady je to takový... zvláštní. Chutě se k sobě z gastronomickýho hlediska nějak extrémně nehodí. Kdo by si taky koupil silně vyuzenej chilli chemickej sýr. Ale nějakým záhadným kouzlem se navzájem ani neperou, ani se nepřekrývají a každá si jede svoje vlastní bomby. Do toho tam máte spoustu rajčat, nějakej ten salát, chuť tortilly... a slaninu. Zajímavou, zvláštní slaninu. Když tak nad tím uvažuju, tak jsem vlastně od KFC slaninu neměl několik let. Podle historie blogu naposled v lednu 2016 v Grander Cheeseru. Slaninu má KFC takovu tu úplně obyčejnou anglickou. Chuťově docela výraznou, ale tahací a gumovou. Tady má konkurence navrch. No a ještě nachos. Ty se chuťově absolutně neprosadily, ale občas jsem v puse objevil tvrdší a nečekaný křupnutí, takže tam byly.
Když se mě zeptáte, jestli mi Twister BBQ & Bacon chutnal, tak vám řeknu, že ano. Ale proč? To nevím. Byla to ta chemická sýrová chuť? Byla to ta chuť barbecue omáčky společně se slaninou a kuřetem? Rajčata? Těžko říct. Tenhle Twister měl všechno. Doslova. Pejsek a kočička balili tortillu a ono se to dalo sníst. A musím podotknout, že tu vzájemnou kombinaci uzené barbecue omáčky a sýrové omáčky z hlavy dlouho nedostanu. Cena byla 139 korun v menu s hranolkama. Kdyby byl ještě v nabídce, tak vám jeho ochutnání snad i doporučím. Byla to taková správná prasárna. Bohužel nás už opustil. Pokud jste ho měli společně se mnou, zůstane nám alespoň ve vzpomínkách. Pokud ne, nezbývá než doufat v brzký oživení.
Twister Tropic mě absolutně nenadchnul. Suchá tortilla byla... no suchá tortilla. Proto jsem se na další novinku zrovna dvakrát nehrnul. A když už jsem se teda nahrnul, tak druhej den zmizne z nabídky. Normálně bych se na nějakou recenzi už neexistujícího produktu vyprdnul, ale Twister BBQ & Bacon mě zaujal. Aby ne. Je v něm pikantní obalovaný kuřecí maso, rajčata, salát, sýr, nachos, slanina, sýrová omáčka a barbecue omáčka. Věru neobvyklá kombinace.
O sýrové omáčce jsem neměl ani tušení. Buď o ní na webu nebylo ani slovo nebo jsem ji jen přehlídnul, ale první zakousnutí bylo opravdový překvapení. To se mi dlouho nestalo. Čekáte chuť barbecue a v puse máte místo toho silnou chuť chemickýho sýra. Je to taková ta omáčka, kterou dostanete v kině k nachos, pokud máte v sobě tu skrytou touhu chroupat cizím lidem do filmu a smrdět pod nos. Takže tu máme silnou chuť sýra. A dál?
Další silná chuť je chuť pikantního kuřete. Teda ani ne tak té slepice, jako toho pikantního obalu. Pikantní chuť vás, stejně jako u většiny produktů z KFCčka, bude provázet celou dobu jedení. A to je fajn. Pikantní kuře KFC umí. Další silnou chutí je chuť barbecue omáčky. Akorát sladká, akorát kyselá, akorát ovocná, nepikantní a hodně kouřová (sem se poděl ten ztracenej kouř od konkurence). No ale moment! To už tu máme tři silný chutě!
Je to tak. Ucítíte jak pikantní kuře, tak sýr, tak i kouř z barbecue omáčky. A dohromady je to takový... zvláštní. Chutě se k sobě z gastronomickýho hlediska nějak extrémně nehodí. Kdo by si taky koupil silně vyuzenej chilli chemickej sýr. Ale nějakým záhadným kouzlem se navzájem ani neperou, ani se nepřekrývají a každá si jede svoje vlastní bomby. Do toho tam máte spoustu rajčat, nějakej ten salát, chuť tortilly... a slaninu. Zajímavou, zvláštní slaninu. Když tak nad tím uvažuju, tak jsem vlastně od KFC slaninu neměl několik let. Podle historie blogu naposled v lednu 2016 v Grander Cheeseru. Slaninu má KFC takovu tu úplně obyčejnou anglickou. Chuťově docela výraznou, ale tahací a gumovou. Tady má konkurence navrch. No a ještě nachos. Ty se chuťově absolutně neprosadily, ale občas jsem v puse objevil tvrdší a nečekaný křupnutí, takže tam byly.
Když se mě zeptáte, jestli mi Twister BBQ & Bacon chutnal, tak vám řeknu, že ano. Ale proč? To nevím. Byla to ta chemická sýrová chuť? Byla to ta chuť barbecue omáčky společně se slaninou a kuřetem? Rajčata? Těžko říct. Tenhle Twister měl všechno. Doslova. Pejsek a kočička balili tortillu a ono se to dalo sníst. A musím podotknout, že tu vzájemnou kombinaci uzené barbecue omáčky a sýrové omáčky z hlavy dlouho nedostanu. Cena byla 139 korun v menu s hranolkama. Kdyby byl ještě v nabídce, tak vám jeho ochutnání snad i doporučím. Byla to taková správná prasárna. Bohužel nás už opustil. Pokud jste ho měli společně se mnou, zůstane nám alespoň ve vzpomínkách. Pokud ne, nezbývá než doufat v brzký oživení.
neděle 14. října 2018
Twister Tropic, KFC
Zbylo vám nějaký to nachos a pikantní mango omáčka z minulé akce? Utopte to ve zbrusu nových Twistrech! Já zkusil Twister Tropic.
Se spicy mango omáčkou jsem měl tu čest u California salátu. Lehce pikantní, hodně ovocná, trochu nakyslá, docela dost nasládlá a s pořádnou chutí nějaké kouzelné byliny. Dobrá omáčka. Nevšední a vyladěná.
Zbytek klasika. Pikantní kuřecí, salát, rajčata, tortilla.
Proč to beru tak hopem? Protože omáčka byla trochu nahoře a trochu líznutá lehce za polovinou. Jinde sucho.
Takže devadesát procent trotilly ucítíte pikantní kuře a rajčata. Možná salát.
Škoda. Být tam víc omáčky, mohla to být docela slušná bašta.
Cena je 135 korun v menu s kaší. Vzhledem k množství omáčky, co jsem měl já, doporučit rozhodně nemůžu. Ale třeba budete mít štěstí. Silně ovocná chuť s bylinou by se k pikantnímu kuřeti hodila dost.
Se spicy mango omáčkou jsem měl tu čest u California salátu. Lehce pikantní, hodně ovocná, trochu nakyslá, docela dost nasládlá a s pořádnou chutí nějaké kouzelné byliny. Dobrá omáčka. Nevšední a vyladěná.
Zbytek klasika. Pikantní kuřecí, salát, rajčata, tortilla.
Proč to beru tak hopem? Protože omáčka byla trochu nahoře a trochu líznutá lehce za polovinou. Jinde sucho.
Takže devadesát procent trotilly ucítíte pikantní kuře a rajčata. Možná salát.
Škoda. Být tam víc omáčky, mohla to být docela slušná bašta.
Cena je 135 korun v menu s kaší. Vzhledem k množství omáčky, co jsem měl já, doporučit rozhodně nemůžu. Ale třeba budete mít štěstí. Silně ovocná chuť s bylinou by se k pikantnímu kuřeti hodila dost.
čtvrtek 4. října 2018
Nikka Pure Malt Red
Je to tu! Další recenze pouze pro dospělý na nějakou tu tvrdší lahev. Minulej rok (no jo, měl bych pít víc) jsem psal recenzi na šestnáctiletej Lagavulin a recenze slavila úspěch. Do komentářů jste mi dali spoustu tipů na další dobrý lahve whisky. Samozřejmě je mám pořád zaznamenaný a děkuju za ně. Ale tentokrát se podíváme mimo Skotsko. Až na druhou stranu našeho geoidu a sice do Japonska. Čeká nás/vás recenze na Nikka Pure Malt Red! A fanoušci kouře, rašeliny a slanýho kamení nemusí smutnit. V baru se mi válí lahev ještě kouřovější než byl Lagavulin. Ale o tom jindy. Dneska si dáme něco lehčího.
Fanoušci whisky značku Nikka nejspíš znají. Jedná se o asi nejznámější a u nás nejdostupnější japonskou značku whisky. A nebyl bych to já, abych si od nich nekoupil nějakej ten speciálek místo normálního blendu. Edice Pure Malt dělají ve dvou vyhotoveních. Red a Black. Black by měla být víc do kouře a Red by měla být víc do ovoce. To mě zaujalo a bral jsem ji jako pauzu od všech těch Islay rašelin. Nikka Pure Malt Red je blend (míchaná) ze dvou japonských palíren. Palírny Yoichi a Miyagikyo. Hlavní roli by měla hrát whisky z Miyagikyo a troška přidané whisky z Yoichi by měla dodat lehce kořenitou chuť a trochu kouře na konci. Tolik z jejich webu. Jestli je to samý napsaný i na lahvi netuším, ale docela by mě to zajímalo. Pokud někdo umí japonsky, hoďte překlad do komentářů.
My ostatní se vrhneme na český texty. Vždycky mě zaujmou popisky chutí u alkoholu. Ať už jde o víno nebo o whisky, nesmí chybět spousta prapodivných spojení, skoro vyhynulých ovocí a ať tam nakonec napíšete co chcete, bude to vždycky znít směšně a šíleně snobsky. Pár takových lze dohledat na českým internetu i pro Nikku Red. Posuďte sami:
"Výsledkem je ovocná, krémová, máslová a mírně bylinková whisky.
Vůně ovocná a čistá, malinko oříšková. Připomíná oblíbené americké jídlo: arašídové máslo a želé na toastu. V chuti je whisky hodně ovocná, máslová s náznaky čerstvě nasekaných bylinek, cukr a koření. Závěr je perfektně vyvážený, elegantním způsobem se postupně vytrácí slad a ovoce."
Nebo:
"Jemná, elegantní a svěží. Taková je tahle sladová whisky z Japonska, která staví na poctivém skotském základu. Právě ve Skotsku totiž získal zakladatel Nikka Whisky své znalosti. Pure Malt Red se na patře otevírá dominantní chutí jahod, třešní a sladkého koření. Rašelinu v ní téměř neucítíte. Příjemně ovocná zůstává od začátku až do příjemně dlouhého závěru. Vychutnejte si Skotsko ve světle zapadajícího slunce."
Prostě snobská sranda. No a jak jsem si tak psal poznámky během pití, tak jsem zjistil, že mě vlastně taky baví psát podobně snobský texty. Samozřejmě mě to bavilo víc a víc v přímé úměře s počtem skleniček. Takže se připravte, přichází moje troška do mlýna!
Začátek Nikka Red je lehce nevyváženej, ostrej, lehce kouř a najednou na vás vyskočí chuť čistýho alkoholu. Je to jako když rozlomíte dřevotřískovou desku od stolu, každá deska je trochu jiná (jiná palírna) a z toho zlomu se začne řinout oblak prachu, v tomhle případě chuť alkoholu, která ty palírny spojovala. Pak chuť čirýho alkoholu začne pomalu ustupovat, nastoupí chuť koření a chuť whisky se začne kulatět. Whisky začne příjemně hřát. Následuje těžkej ovocnej konec, hodně do sladka. Pořád cítíte koření, následuje kořenitá vypálená broskev a meruňka. Po několika sekundách následuje sladkej, ale příjemnej ocas. Žádná pachuť, kvalitní whisky.
Nikka Red je blend a je to znát. Hlavně na začátku. Její lehké nevyváženosti si nelze nevšimnout. Pak se to zakulatí sladkou chutí a všechno je super a jakoby se nic nedělo. Whisky je to výborná a Nikka umí. Ale jestli strčí Skoty do kapsy? To rozhodně ne. Ale kvalita je znát. Žádná prapodivná pachuť na konci se nekoná. Taky je Nikka Red díky své ovocnosti a celkové svěžesti krásně a lehce pitelná. A to rozhodně není žádný minus. Je nenáročná. Může potěšit i whisky amatéra. A pokud si daný amatér pod slovem blend do teďka představil jen Tullamore nebo Grant's, tak z blendu od Nikky si cvrnkne do prádla. Je to vyšší level. K tomu patří i vyšší level ceny. Krásná minimalistická lahev o objemu půl litru s 43% vol vás vyjde na 1100 - 1200 korun (hledejte třeba na Heurece). Japonský whisky jsou obecně dražší než skotský a chuťově podobnou skotskou si dokážu představit za cenu okolo 800 korun. Ale hej, proč raz za čas neochutnat i něco novýho?
A tím samozřejmě nekončíme. Whisky je whisky. Ale tenhle blog je hlavně o jídle a když už jsem si dal tu práci se snobským popiskem, tak si dám i tu práci s ještě snobštějším párováním whisky s jídlem. Takže rychle najděte svůj monokl, prodejte lístky na operu a čtěte dál.
Najít pochutinu k téhle whisky bylo dost složitý. Čokolády, steaky a podobný amatéřiny přenechám lidem píšícím etikety. Já mířil jinam. Co si tak můžete objednat ve fast foodu k vaši pracně sehnané japonské whisky? Nesmí to být chuťově moc výrazný, aby to nepřebilo whisky. Musí to dobře pracovat se sladkou a ovocnou dochutí whisky. Musí to dát whisky něco, co ji doteď chybělo, ale co bude souznít se zbytkem. Můj naplno pracující mozek napadla spousta věci, ale jen jedna stála za delší zamyšlení. Cheeseburger! Lehká chuť masa, chuť tučnýho sýra, ovocnej kečup. To je ono. No jo, ale kterej Cheeseburger?
Vzal jsem si pár vzorků a půlku ještě upravil. Takže zleva obyčejný Cheeseburger od Burger Kinga. Vedle Cheeseburger od Burger Kinga s přidanýma cibulovýma kroužkama. Kroužky jsem zkoušel kvůli přidané barbecue složce, která mohla dobře souznít s lehkým náznakem kouře palírny Yoichi. Další byl Double Cheeseburger od McDonald's a poslední vzorek Double Cheeseburger od McDonald's s přidanýma cibulovýma kroužkama.
První vzorek. Cheeseburger od Burger Kinga. Naprosto nevhodnej krok vedle. Byl extrémně suchej. Dobrej leda tak k pivní chlastací soutěží, abyste vypili víc. S kroužkama to bylo o něco lepší, ale pořád suchý a navíc maso bylo až moc kouřový a zabilo by lehkej kouř z whisky. Double Cheeseburger od McDonald's na tom byl o dost líp. Hutnej tučnej sýr se parádně hodí k whisky a společně s masem tvoří vynikající duo. Maso nemá nikterak silnou rušící chuť, takže se k lehké whisky hodí. Souznění ovocnýho kečupu a sladkýho konce whisky snad nemusím ani vytahovat. No ale pak přišlo sousto s okurkou. Okurka by whisky totálně pohřbila. Moc kořeněná, hodně slaná a výrazná. Double Cheeseburger s kroužkama ta správná volba taky nebyla. Kroužky přidaly zajímavou barbecue/kouřovou chuť, ale celková chuť sendviče se tím stala komplexnější než komplexnost samotné whisky. A to je taky špatně. Takže vítěz?
Double Cheeseburger od McDonald's, bez okurky! Tak. Ten k Nikka Pure Malt Red padne jak dobrá a vtipná knížka k Halině (ha! první chvála Haliny a stačilo jen pár skleniček whisky). Jednotlivý chutě fungujou asi následovně. Whisky po napití začne krásně fungovat a rozbalovat svoji paletu chutí. Do toho se zakousnete do sendviče přesně ve chvíli, kdy zrovna v puse končí nevyváženost a nastupuje koření a kulacení whisky. Sendvič vám v puse otevře další paletu chutí. Hlavně sýr a maso. Nejlíp se s whisky snoubí hutná a tučná chuť sýra a dodává whisky přesně to, co ji chybělo. Chuť masa je lehčí, ale taky se krásně pojí s whisky a zároveň se sýrem. Chutě sýra, masa a whisky k sobě pasujou a přesto jsou od sebe rozdělený. Jdou si rovnoběžně svou cestou, žádná není silnější než druhá, doplňujou se. Pak vás kopne ovocnej kečup, v té době už v puse zůstává sladká chuť whisky následovaná parádní hřejivostí v těle. Burger se pomalu ztrácí, whisky končí a mozek jásá. Vyladěnost sama. Nirvána.
Fanoušci whisky značku Nikka nejspíš znají. Jedná se o asi nejznámější a u nás nejdostupnější japonskou značku whisky. A nebyl bych to já, abych si od nich nekoupil nějakej ten speciálek místo normálního blendu. Edice Pure Malt dělají ve dvou vyhotoveních. Red a Black. Black by měla být víc do kouře a Red by měla být víc do ovoce. To mě zaujalo a bral jsem ji jako pauzu od všech těch Islay rašelin. Nikka Pure Malt Red je blend (míchaná) ze dvou japonských palíren. Palírny Yoichi a Miyagikyo. Hlavní roli by měla hrát whisky z Miyagikyo a troška přidané whisky z Yoichi by měla dodat lehce kořenitou chuť a trochu kouře na konci. Tolik z jejich webu. Jestli je to samý napsaný i na lahvi netuším, ale docela by mě to zajímalo. Pokud někdo umí japonsky, hoďte překlad do komentářů.
My ostatní se vrhneme na český texty. Vždycky mě zaujmou popisky chutí u alkoholu. Ať už jde o víno nebo o whisky, nesmí chybět spousta prapodivných spojení, skoro vyhynulých ovocí a ať tam nakonec napíšete co chcete, bude to vždycky znít směšně a šíleně snobsky. Pár takových lze dohledat na českým internetu i pro Nikku Red. Posuďte sami:
"Výsledkem je ovocná, krémová, máslová a mírně bylinková whisky.
Vůně ovocná a čistá, malinko oříšková. Připomíná oblíbené americké jídlo: arašídové máslo a želé na toastu. V chuti je whisky hodně ovocná, máslová s náznaky čerstvě nasekaných bylinek, cukr a koření. Závěr je perfektně vyvážený, elegantním způsobem se postupně vytrácí slad a ovoce."
Nebo:
"Jemná, elegantní a svěží. Taková je tahle sladová whisky z Japonska, která staví na poctivém skotském základu. Právě ve Skotsku totiž získal zakladatel Nikka Whisky své znalosti. Pure Malt Red se na patře otevírá dominantní chutí jahod, třešní a sladkého koření. Rašelinu v ní téměř neucítíte. Příjemně ovocná zůstává od začátku až do příjemně dlouhého závěru. Vychutnejte si Skotsko ve světle zapadajícího slunce."
Prostě snobská sranda. No a jak jsem si tak psal poznámky během pití, tak jsem zjistil, že mě vlastně taky baví psát podobně snobský texty. Samozřejmě mě to bavilo víc a víc v přímé úměře s počtem skleniček. Takže se připravte, přichází moje troška do mlýna!
Začátek Nikka Red je lehce nevyváženej, ostrej, lehce kouř a najednou na vás vyskočí chuť čistýho alkoholu. Je to jako když rozlomíte dřevotřískovou desku od stolu, každá deska je trochu jiná (jiná palírna) a z toho zlomu se začne řinout oblak prachu, v tomhle případě chuť alkoholu, která ty palírny spojovala. Pak chuť čirýho alkoholu začne pomalu ustupovat, nastoupí chuť koření a chuť whisky se začne kulatět. Whisky začne příjemně hřát. Následuje těžkej ovocnej konec, hodně do sladka. Pořád cítíte koření, následuje kořenitá vypálená broskev a meruňka. Po několika sekundách následuje sladkej, ale příjemnej ocas. Žádná pachuť, kvalitní whisky.
Nikka Red je blend a je to znát. Hlavně na začátku. Její lehké nevyváženosti si nelze nevšimnout. Pak se to zakulatí sladkou chutí a všechno je super a jakoby se nic nedělo. Whisky je to výborná a Nikka umí. Ale jestli strčí Skoty do kapsy? To rozhodně ne. Ale kvalita je znát. Žádná prapodivná pachuť na konci se nekoná. Taky je Nikka Red díky své ovocnosti a celkové svěžesti krásně a lehce pitelná. A to rozhodně není žádný minus. Je nenáročná. Může potěšit i whisky amatéra. A pokud si daný amatér pod slovem blend do teďka představil jen Tullamore nebo Grant's, tak z blendu od Nikky si cvrnkne do prádla. Je to vyšší level. K tomu patří i vyšší level ceny. Krásná minimalistická lahev o objemu půl litru s 43% vol vás vyjde na 1100 - 1200 korun (hledejte třeba na Heurece). Japonský whisky jsou obecně dražší než skotský a chuťově podobnou skotskou si dokážu představit za cenu okolo 800 korun. Ale hej, proč raz za čas neochutnat i něco novýho?
A tím samozřejmě nekončíme. Whisky je whisky. Ale tenhle blog je hlavně o jídle a když už jsem si dal tu práci se snobským popiskem, tak si dám i tu práci s ještě snobštějším párováním whisky s jídlem. Takže rychle najděte svůj monokl, prodejte lístky na operu a čtěte dál.
Najít pochutinu k téhle whisky bylo dost složitý. Čokolády, steaky a podobný amatéřiny přenechám lidem píšícím etikety. Já mířil jinam. Co si tak můžete objednat ve fast foodu k vaši pracně sehnané japonské whisky? Nesmí to být chuťově moc výrazný, aby to nepřebilo whisky. Musí to dobře pracovat se sladkou a ovocnou dochutí whisky. Musí to dát whisky něco, co ji doteď chybělo, ale co bude souznít se zbytkem. Můj naplno pracující mozek napadla spousta věci, ale jen jedna stála za delší zamyšlení. Cheeseburger! Lehká chuť masa, chuť tučnýho sýra, ovocnej kečup. To je ono. No jo, ale kterej Cheeseburger?
Vzal jsem si pár vzorků a půlku ještě upravil. Takže zleva obyčejný Cheeseburger od Burger Kinga. Vedle Cheeseburger od Burger Kinga s přidanýma cibulovýma kroužkama. Kroužky jsem zkoušel kvůli přidané barbecue složce, která mohla dobře souznít s lehkým náznakem kouře palírny Yoichi. Další byl Double Cheeseburger od McDonald's a poslední vzorek Double Cheeseburger od McDonald's s přidanýma cibulovýma kroužkama.
První vzorek. Cheeseburger od Burger Kinga. Naprosto nevhodnej krok vedle. Byl extrémně suchej. Dobrej leda tak k pivní chlastací soutěží, abyste vypili víc. S kroužkama to bylo o něco lepší, ale pořád suchý a navíc maso bylo až moc kouřový a zabilo by lehkej kouř z whisky. Double Cheeseburger od McDonald's na tom byl o dost líp. Hutnej tučnej sýr se parádně hodí k whisky a společně s masem tvoří vynikající duo. Maso nemá nikterak silnou rušící chuť, takže se k lehké whisky hodí. Souznění ovocnýho kečupu a sladkýho konce whisky snad nemusím ani vytahovat. No ale pak přišlo sousto s okurkou. Okurka by whisky totálně pohřbila. Moc kořeněná, hodně slaná a výrazná. Double Cheeseburger s kroužkama ta správná volba taky nebyla. Kroužky přidaly zajímavou barbecue/kouřovou chuť, ale celková chuť sendviče se tím stala komplexnější než komplexnost samotné whisky. A to je taky špatně. Takže vítěz?
Double Cheeseburger od McDonald's, bez okurky! Tak. Ten k Nikka Pure Malt Red padne jak dobrá a vtipná knížka k Halině (ha! první chvála Haliny a stačilo jen pár skleniček whisky). Jednotlivý chutě fungujou asi následovně. Whisky po napití začne krásně fungovat a rozbalovat svoji paletu chutí. Do toho se zakousnete do sendviče přesně ve chvíli, kdy zrovna v puse končí nevyváženost a nastupuje koření a kulacení whisky. Sendvič vám v puse otevře další paletu chutí. Hlavně sýr a maso. Nejlíp se s whisky snoubí hutná a tučná chuť sýra a dodává whisky přesně to, co ji chybělo. Chuť masa je lehčí, ale taky se krásně pojí s whisky a zároveň se sýrem. Chutě sýra, masa a whisky k sobě pasujou a přesto jsou od sebe rozdělený. Jdou si rovnoběžně svou cestou, žádná není silnější než druhá, doplňujou se. Pak vás kopne ovocnej kečup, v té době už v puse zůstává sladká chuť whisky následovaná parádní hřejivostí v těle. Burger se pomalu ztrácí, whisky končí a mozek jásá. Vyladěnost sama. Nirvána.
středa 3. října 2018
Mega Pocket & Mega Pocket Grill, KFC
Velkolepých comebacků moc není, ale KFC se teď o jeden postaral. Mega Pocket je snad ta druhá nejžádanější navrácenina od českýho colonela. O něco málo větší hype měl snad už jen Fuller z roku 2011. Přitom jak Fuller tak Mega Pocket jsou produkty z relativně běžně dostupných KFC surovin. Mě osobně ani jedno kdysi nějak extra nezaujalo. Brazer Mega Pocket byl fajn, to jo. Na Mega Pocket Barbecue z roku 2012 je tady dokonce recenze. Vyloženě špatnej nebyl, ale taky žádná pecka. Prostě pár věcí v tortille si moje srdce tehdá nezískalo. Takže v současné akci od KFC mě zaujaly spíš ty nový Twistery. Ale co bych to byl za člověka, kdybych myslel jen na sebe a ne na vás. A je mi jasný, že recenze na Mega Pocket bude čtenější než nějakej Twister s nachos. Tak teď tu jen narvat reklamy, vyrobit si nějaký "kavoniho žrádlo" mikiny a začít vydělávat těžký kačky... Mezitím se pokochejte novou recenzí.
Mega Pocket se skládá z velké tortilly, salátu, rajčat na kostičky, pikantních stripsů, sýra, bramborové placky a pepřové majonézy. Pamětníci možná pozdvihnou obočí. Pepřová majonéza bývala výsadou Brazer produktů s nepikantním masem (předchůdce řady Grill) a naopak obyčejná majonéza se dávala do pikantních produktů. Proč je to tady naopak? Vysvětlení je podle mě jednoduchý. Grilovaný maso v kombinaci s obyčejnou majonézou není vůbec pikantní, takže si můžou nacpat nácka i mladší fandové mastnýho kuřete. Ale prve se mrkneme na verzi pro dospělý.
Na první pohled vypadal můj Mega Pocket docela prázdně. Ale první pohled ve většině tortillových případech klame. Stejně tak tady. Mega Pocket je macek a uvnitř byla hromada jídla. Rozepisovat se o jednotlivých surovinách nemá asi moc smysl. Přece jen rajčata a salát? To snad každej zná.
Ale chyba mostu. I obyčejnej salát s rajčetem tady naprosto exceluje. A může za to parádní pepřová majonéza. Jemná, nevtíravá, ale intenzivní chuť pepře v akorát řídké a lehce nakyslé majonéze se skvěle snoubí s chutí zeleniny. Skvěle povídám. I boční sousta, který většinou chuťově zrovna neexcelujou, si tak můžete užít naplno. Pepřovou majonézu se zeleninou najdete totiž hlavně na bocích než uprostřed. Tam už je dost narváno a kuře s plackou jim moc fyzickýho prostoru nenechávaj.
Tím jsme se dostali k tomu hlavnějšímu. Kuře, sýr a placka. Z téhle množiny stojí za pozornost hlavně podmnožina kuře - placka. Sýr šel vidět. Šel vidět všude. Ale chuťově jsem ho skoro nepostřehl. A neměl to chudák jednoduchý. V mým kousku totiž byly asi ty nejpikantnější stripsy, jaký jsem kdy dostal. Už dávno jsem si všiml, že stripsy, Hot Wings a vůbec všechny kuřecí kousky od KFC jsou pokaždý trochu jinak pikantní. To jen potvrzuje, že to opravdu obalujou až v restauracích. Za to rozhodně palec nahoru.
No takže proti superpikantním stripsům se sýr prostě a pochopitelně nechytal. Ale co mě zarazila byla bramborová placka. Ta se normálně chytala! A nejen to. Nebyla cítit ani po oleji, ale měla plnou a čistě bramborovou chuť. Bez žádných ostatních pachutí. To jsem popravdě nečekal a musím pochválit výběr dodavatele těchhle placek. Jsou snad i o chlup lepší než placky do Swiss Kinga. A to jsem na něho nedal dopustit. Pikantní kuře s bramborovou chutí spolu tvoří překvapivě slušný kombo. To jsem taky nečekal.
K tomu všemu si připočtěte naprosto akorát opečenou tortillu a musí vám být jasno. Letos mě Mega Pocket dostal. S klidným svědomím a neskrytým vtipem můžu říct, že Mega Pocket strčil obyčejnej Twister do kapsy (mrk mrk). Je to nečekaně vyvážená všehochuť. Tuhle kuře s bramborem, tuhle zelenina s pepřovou majonézou, tuhle všechny čtyři suroviny dohromady, k tomu parádní tortilla. Co zlepšit? Nenapadá mě nic. Snad jen o chlup silnější sýr. Ale i tak se jedná o dost vydařenej kousek.
A jako bonus se můžete z chutné kombinace těšit až do opravdovýho konce. Jak bramborovou placku tak i kuře se zeleninou a omáčkou jsem měl až do úplnýho konce tortilly. Mimochodem tvar té placky mají fakt vychytanej. Sahá od shora (kde začíná jídlo, ne sloní ucho) bez přerušení až dolů. Kuře jakbysmet. Cena samotnýho Mega Pocketu je 105 korun. V menu s hranolkama 145 a pokud máte radši kaši, tak 151 korun českých. Za mě cena odpovídá množství a kvalitě jídla. Kdo Mega Pocket nezná a nemá nic proti žádné z vyjmenovaných surovin, nechť vyzkouší. K obyčejnýmu Twisteru se pak už budete horko těžko vracet...
A jak mě Mega Pocket nadchnul, tak mě Mega Pocket Grill zklamal. Mimochodem na oficiálních promo obrázcích ho nenajdete, ale občas najdete zmínku, že si Mega Pocket můžete dát i ve verzi Grill. Takže když řeknete "Mega Pocket v Grill verzi", tak ho bez problému dostanete. I krabičky mají štítek na rozpoznání, takže s tím počítají.
Ale dostanete takovou divnou splácaninu. Bramborová placka je pořád dobrá. Ale to kuře je takový nějaký divný. Za prvé je suchý jak knihovna a za druhé je marinovaný v něčem, za co by se nestyděla ani Vitana a s čím by Pohlreich dohodil do vedlejší vesnice. Prostě divně chemická pachuť, kterou se snad už nesype ani v těch nejzapadlejších putykách. Možná zachytíte chuť papriky a nějaké té byliny, plus asi kurkumy podle barvy, ale prostě nene. Nenene. Není to dobrý.
Obyčejná majonéza s kuřetem a bramborovou plackou netvoří tu nejlepší kombinaci. Není to vyloženě zlý, ale ani neutrální. Je to takový to malý zlo. Majonéza působí až moc mastným dojmem vzhledem k bramborové placce a ke kuřeti by se spíš hodila super silná omáčka, která přebije tu fabrikovanou pachuť. Majonéza se tak hodí maximálně k zelenině. Ale má to jedno malý plus. Občas zacítíte sýr.
Na spodu sendviče pak najdete sice všechny suroviny, ale majonéza se stihne smíchat s vodou ze zeleniny a na spodu tortilly na vás bude čekat ne zrovna sexy vyhlížející tekutina. Nebo naopak až příliš sexy tekutina? No prostě tekutina připomínající sex a to v jídle vidět asi nechcete. Cena je stejná jako povedenej Mega Pocket v originální variaci. Pokud vám nevadí pikantní, dejte si normální verzi. A pokud vám pikantní vadí, klidně Mega Pocket Grill zkuste. Není to žádná velká katastrofa. Ale je to nevyvážený a ta marináda na kuře mě prostě neleze.
PS: Klasickej Mega Pocket jsem měl s bramborovou kaší a na konci jedení jsem ani nepotřeboval ubrousek, jak to bylo čistý a dobře zabalený jídlo. To se mi u KFC stalo poprvé.
Mega Pocket se skládá z velké tortilly, salátu, rajčat na kostičky, pikantních stripsů, sýra, bramborové placky a pepřové majonézy. Pamětníci možná pozdvihnou obočí. Pepřová majonéza bývala výsadou Brazer produktů s nepikantním masem (předchůdce řady Grill) a naopak obyčejná majonéza se dávala do pikantních produktů. Proč je to tady naopak? Vysvětlení je podle mě jednoduchý. Grilovaný maso v kombinaci s obyčejnou majonézou není vůbec pikantní, takže si můžou nacpat nácka i mladší fandové mastnýho kuřete. Ale prve se mrkneme na verzi pro dospělý.
Na první pohled vypadal můj Mega Pocket docela prázdně. Ale první pohled ve většině tortillových případech klame. Stejně tak tady. Mega Pocket je macek a uvnitř byla hromada jídla. Rozepisovat se o jednotlivých surovinách nemá asi moc smysl. Přece jen rajčata a salát? To snad každej zná.
Ale chyba mostu. I obyčejnej salát s rajčetem tady naprosto exceluje. A může za to parádní pepřová majonéza. Jemná, nevtíravá, ale intenzivní chuť pepře v akorát řídké a lehce nakyslé majonéze se skvěle snoubí s chutí zeleniny. Skvěle povídám. I boční sousta, který většinou chuťově zrovna neexcelujou, si tak můžete užít naplno. Pepřovou majonézu se zeleninou najdete totiž hlavně na bocích než uprostřed. Tam už je dost narváno a kuře s plackou jim moc fyzickýho prostoru nenechávaj.
Tím jsme se dostali k tomu hlavnějšímu. Kuře, sýr a placka. Z téhle množiny stojí za pozornost hlavně podmnožina kuře - placka. Sýr šel vidět. Šel vidět všude. Ale chuťově jsem ho skoro nepostřehl. A neměl to chudák jednoduchý. V mým kousku totiž byly asi ty nejpikantnější stripsy, jaký jsem kdy dostal. Už dávno jsem si všiml, že stripsy, Hot Wings a vůbec všechny kuřecí kousky od KFC jsou pokaždý trochu jinak pikantní. To jen potvrzuje, že to opravdu obalujou až v restauracích. Za to rozhodně palec nahoru.
No takže proti superpikantním stripsům se sýr prostě a pochopitelně nechytal. Ale co mě zarazila byla bramborová placka. Ta se normálně chytala! A nejen to. Nebyla cítit ani po oleji, ale měla plnou a čistě bramborovou chuť. Bez žádných ostatních pachutí. To jsem popravdě nečekal a musím pochválit výběr dodavatele těchhle placek. Jsou snad i o chlup lepší než placky do Swiss Kinga. A to jsem na něho nedal dopustit. Pikantní kuře s bramborovou chutí spolu tvoří překvapivě slušný kombo. To jsem taky nečekal.
K tomu všemu si připočtěte naprosto akorát opečenou tortillu a musí vám být jasno. Letos mě Mega Pocket dostal. S klidným svědomím a neskrytým vtipem můžu říct, že Mega Pocket strčil obyčejnej Twister do kapsy (mrk mrk). Je to nečekaně vyvážená všehochuť. Tuhle kuře s bramborem, tuhle zelenina s pepřovou majonézou, tuhle všechny čtyři suroviny dohromady, k tomu parádní tortilla. Co zlepšit? Nenapadá mě nic. Snad jen o chlup silnější sýr. Ale i tak se jedná o dost vydařenej kousek.
A jako bonus se můžete z chutné kombinace těšit až do opravdovýho konce. Jak bramborovou placku tak i kuře se zeleninou a omáčkou jsem měl až do úplnýho konce tortilly. Mimochodem tvar té placky mají fakt vychytanej. Sahá od shora (kde začíná jídlo, ne sloní ucho) bez přerušení až dolů. Kuře jakbysmet. Cena samotnýho Mega Pocketu je 105 korun. V menu s hranolkama 145 a pokud máte radši kaši, tak 151 korun českých. Za mě cena odpovídá množství a kvalitě jídla. Kdo Mega Pocket nezná a nemá nic proti žádné z vyjmenovaných surovin, nechť vyzkouší. K obyčejnýmu Twisteru se pak už budete horko těžko vracet...
A jak mě Mega Pocket nadchnul, tak mě Mega Pocket Grill zklamal. Mimochodem na oficiálních promo obrázcích ho nenajdete, ale občas najdete zmínku, že si Mega Pocket můžete dát i ve verzi Grill. Takže když řeknete "Mega Pocket v Grill verzi", tak ho bez problému dostanete. I krabičky mají štítek na rozpoznání, takže s tím počítají.
Ale dostanete takovou divnou splácaninu. Bramborová placka je pořád dobrá. Ale to kuře je takový nějaký divný. Za prvé je suchý jak knihovna a za druhé je marinovaný v něčem, za co by se nestyděla ani Vitana a s čím by Pohlreich dohodil do vedlejší vesnice. Prostě divně chemická pachuť, kterou se snad už nesype ani v těch nejzapadlejších putykách. Možná zachytíte chuť papriky a nějaké té byliny, plus asi kurkumy podle barvy, ale prostě nene. Nenene. Není to dobrý.
Obyčejná majonéza s kuřetem a bramborovou plackou netvoří tu nejlepší kombinaci. Není to vyloženě zlý, ale ani neutrální. Je to takový to malý zlo. Majonéza působí až moc mastným dojmem vzhledem k bramborové placce a ke kuřeti by se spíš hodila super silná omáčka, která přebije tu fabrikovanou pachuť. Majonéza se tak hodí maximálně k zelenině. Ale má to jedno malý plus. Občas zacítíte sýr.
Na spodu sendviče pak najdete sice všechny suroviny, ale majonéza se stihne smíchat s vodou ze zeleniny a na spodu tortilly na vás bude čekat ne zrovna sexy vyhlížející tekutina. Nebo naopak až příliš sexy tekutina? No prostě tekutina připomínající sex a to v jídle vidět asi nechcete. Cena je stejná jako povedenej Mega Pocket v originální variaci. Pokud vám nevadí pikantní, dejte si normální verzi. A pokud vám pikantní vadí, klidně Mega Pocket Grill zkuste. Není to žádná velká katastrofa. Ale je to nevyvážený a ta marináda na kuře mě prostě neleze.
PS: Klasickej Mega Pocket jsem měl s bramborovou kaší a na konci jedení jsem ani nepotřeboval ubrousek, jak to bylo čistý a dobře zabalený jídlo. To se mi u KFC stalo poprvé.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)