středa 13. března 2024

Kuřecí šiška v pečivu, Točím Šišku, Ostrava

"Točím šišku a tečka."

Když se ve městě otevře nová kebabárna, většina (střízlivých) lidí si toho ani nevšimne. Ale pokud bydlíte v Ostravě a trochu se zajímáte o místní gastronomii v centru, tak vám nemohla ujít ohromná masáž novýho podniku Točím Šišku. Podle všeho v tom mají prsty kluci z Eatmeat a z řeznictví od Bobra, takže tentokrát je očekávání někde mezi maximem a nekonečnem. Těžká startovací pozice.

Pochválit musím umístění, kdy se kluci svůj podnik rozhodli otevřít kousek od Stodolní. Tam pomalu ale jistě všechny kebabárny skoupila jedna firma a po úspěšným monopolu začala šponovat ceny. Takže konkurence určitě neuškodí. No a mám to napůl cesty mezi prací a domovem, což určitě taky není k zahození. Mohlo to být lepší? Mohlo. Není si kam sednout... ale o tom později. Jdeme na samotný jídlo. Vybrat si můžete mezi kuřecím masem v chlebu nebo v misce. Plus každej měsíc mají jeden speciál. Já si vybral klasiku, kuřecí v chlebu.


A tohle jsem dostal do ruky. Pokud jste si právě neuslintli, tak na mým blogu jste asi omylem. Tohle je prostě nádhera. Taky tímhle krokem začíná ta pravá výzva. Jak tohle elegantně sníst a vrátit se do práce v použitelným a bezflekatým stavu. V Točím Šišku nejsou žádní amatéři a jde poznat, že nad tímhle přemýšleli. Ke kebabu dostanete vidličku, pár ubrousků a jeden takovej ten vlhčenej ubrousek, kterej na konci použijete buď na ruce s pusou nebo na vyčištění bundy. Nebo kebab můžete zbaštit na stojáka přímo v provozovně u pultíku. Každopádně možnost klidnýho posezení tady chybí.

Tož vidličku do ruky a jdeme bagrovat. V kebabu kromě kuřecího masa upečenýho na lávovým vertikálním grilu najdete fritovanou zeleninu, rajčata, okurky, červenou cibuli, směs listových salátů, petržel, mátu, fetu a citrón. Tolik k výčtu z webu. Já si k tomu vybral česnekovou omáčku. Jako první sem na vidličku napíchnul fritovanou zeleninu a ta mě dostala. Chutnala jako takový ty zeleninový chipsy. Ke kvalitním televizním pořadům typu Výměna manželek si zeleninový chipsy nekupuju, k tomu mám plnotučný bramborový, ale dát fritovanou zeleninu do kebabu je geniální tah. Dodá tomu vyšší gastronomickou úroveň a chuťově se krásně prosadí. V kombinaci s omáčkou pak dvojnásob. Hned si pak připadáte jako osoba z nějaké vyšší vrstvy, což u jedení kebabu na stojáka není zrovna obvyklá myšlenka.


No a pak sem musel zkusit maso. A bomba! Kluci a holky to tam mají vychytaný. Maso bylo šťavnatý, nebylo vysušený, bylo teplý. Propečený bylo homogenně, takže se vám nestalo, že nějakej kousek byl sušší a nějakej syrovej, což by člověk u kuřecího celkem těžce snášel. No tady se bát nemusíte. Co už tak homogenní nebylo, bylo koření. Někde ho bylo o chlup víc, někde míň. Celkově ale měl specifickou chuť koření každej kousek, kterej dáte do pusy. Přes koření nejsem takovej mistr jako přes všechny diety Haliny Pawlowské, ale přesto jsem rozklíčoval mletou papriku a římskej kmín. Určitě tam toho bylo víc, ale žádná chemie z toho cítit nebyla. Jen starý dobrý koření. Maso bylo nakrájený na trochu tlustší plátky než u té klasické polotovarové šišky. Masa jsem dostal opravdovou nálož a nedokážu si představit, že by se někdo nenajedl. Takže maso je na jedničku s rudým nadobrem. Tím myslím hvězdu, ne Ransdorfa...

Další pro mě naprostou bombou byla červená cibulka. Byla to taková ta naložená, kterou miluju. To by až tak zvláštní nebylo. Ale byla naložená tak luxusně, že ač přemýšlím jak přemýšlím, lepší už být nemohla a v Točím Šišku trefili strop v možnostech červené cibule. V cibuli zůstalo cca deset procent palčivosti, zbytek nahradila jemná kyselkavá chuť s trochou nějakýho alkoholu v pozadí. Takový hybrid mezi kysanou okurkou a cibulí. Lahůdka na entou. A snad nemusím dodávat, že k masu, fritované zelenině a česnekové omáčce se hodí fantasticky.

Už sem párkrát zmínil omáčku. Na výběr máte klasický omáčky, kde teďka koukám přibyly další dvě od mojí návštěvy. Výčet najdete na webu. Já volil česnek a volil jsem dobře. Česneková omáčka v podání Točím Šišku je krásná, tučná, smetanová a přesto akorát tekutá majonéza s lehkým náznakem česneku. Česnek v ni jde krásně cítit a přesto nepřebije žádnou ze surovin včetně fritované zeleniny. Díky menšímu množství česneku v omáčce z vás taky nebude česnek táhnout ještě druhej den. Vlastně z vás nebude táhnout ani hodinu po dojedení. Je to opravdu taková distingovaná česneková majonéza. Dobrá volba.


Slušelo by se něco napsat i o pečivu. To jsem si mohl dovolit prvních několik minut úplně ignorovat, protože jsem prováděl výkopové práce vidlicí, ale pak na něho taky došlo. Kousnul jsem a ocitl se v pekařským ráji. Krásně to křuplo, nastoupila chuť pečiva, snad i trochu másla nebo čím to potíraj zevnitř, než to opečou před podáváním. Chleba, nebo jak to nazvat, držel tvar celou dobu bez jakékoliv újmy a z fotek vám musí být jasný, že snahy o likvidaci jeho integrity byly opravdu velký. Chleba to ustál. A je třeba v tuhle chvíli podotknout, že to ustál i ten voskovanej papír, v kterým kebab držíte a neprotekla ani kapka tekutin, který se snaží protlačit ven pomocí osmózy a dalších fyzikálních triků vám ušpinit bundu. Zase další známka toho, že tohle opravdu někdo ladil k dokonalosti a povedlo se.

K těm všem lahůdkám uvnitř patří třeba i čerstvý okurky a rajčata. Okurky byly dokonalý. Měly zajímavou plnou chuť, na kterou v supermarketu moc nenarazíte. Tomu odpovídala i jejich menší velikost. Rajčata pak byly ty klasický březnový, tam se zázrak nekonal. Občas tam člověk zahlídnul i nějakej ten salát, aby se tahle pecka dala líp strávit. K salátu se, dle očekávání, nádherně hodila omáčka. Jinak to byl prostě salát.

V kebabu najdete i sýr feta. Takovej ten kvalitní, smetanovej a nepřesolenej. Tyhlety slaný sýry já rád všechny, takže za mě ho tam mohli naložit i o něco víc. Příště to vidím na maso v misce a tam si ho nechám naložit extra. Kombinace jejich masa a kopy dobrýho slanýho sýra je prostě něco, co nemůžu dostat z hlavy. Pak tam měla být nějaká máta. Nejspíš ta sušená bylina nahoře. Tu jsem samostatně neochutnal a v celkové chuti se ztratila, takže nemůžu potvrdit. Na první pohled jsem myslel, že se jedná o smaženou petrželku. Svěží notu ale s přehledem dodala omáčka, takže chuť máty jako takové jsem nepostrádal. Taky mají na webu zmínku o citrónu, to se nejspíš týká jen misek nebo mi to citronem pokapali, když jsem zkoumal obsah lednice na pití. Těžko říct. Ale vůni citrónu jsem si užil při čištění bundy citronovým vlhčeným ubrouskem.

Chuť kuřecí šišky tvoří hlavně maso, fritovaná zelenina a červená cibulka. Omáčka, zbytek zeleniny a sýr pak tuhle symfonii doplní a všechno nakonec obejme křupavý pečivo. Měl jsem někdy lepší kebab? Ne. Budu mít někdy lepší kebab? Dost o tom pochybuju, ač to samozřejmě budu zkoušet. Kuřecí šiška od Točím Šišku je prostě street food dotaženej k dokonalosti. Jediný opravdový mínus je to, že si nemáte kam sednout. To je samozřejmě velký mínus pro spoustu lenivých lidí, jako jsem já, ale tahle šiška je prostě famózní a za to stání stojí. Taky stojí za 189 korun, který za ni chtějí. Podobný peníze mimochodem necháte i za obyčejnej kebab u konkurence okolo, takže tady není nad čím přemýšlet. Jen si hlídejte hodiny, protože k k večeru už mají v Točím Šišku vyprodáno a budete muset jinam. To se předpokládám časem změní, vzhledem k tomu, že si to otevřeli u Stodolní, kde to fičí spíš přes noc než přes den. Tak držím palce a už se těším na další návštěvu. Ostravákům milujícím fast food bloudícím v centru města můžu Točím Šišku jedině doporučit.

2 komentáře:

  1. Tak na tohle jsem na Ostravsku dlouho čekal až to přišlo, když už tam nejsem. To fakt stojí klasický kebab na Stodolní 189kč? To se dobře zbláznili.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Mají tam různý velikosti a hravě se dostaneš i přes tuhle částku.

      Vymazat