sobota 30. listopadu 2013

Ein Hamburger

Pořád tady hodnotím nějaký cizí hamburgery, tak teď si můžete zkusit udělat hamburger podle mýho receptu a pak ho ohodnotit vy! Je hodně inspirovanej Německem. Německo moc rád nemám. Na třetí světovou se netěším. I pivo si myslím máme lepší. Tak proč ta inspirace? Netuším. Asi sem se špatně vyspal. Každopádně hamburger obsahuje jednu pikantní chuť kari kečupu. Ten je v Německu nečekaně ultra super oblíbenej a najdete ho v každým stánku s klobásou jako Currywurst. Druhá chuť je naprostej opak od pikantní a sice sladká. Navrchu sendviče je zkaramelizovaná ciblka a to hlavní, sladká německá hořčice (Süßer Senf). Tu seženete v každým větším supermarketu. Zbytek je klasika. Parádně vypečená slanina, kus salátu a... a to je vlastně všechno. Möchten Sie einen Burger? JA!

Suroviny:
houska na hamburgery
mletý hovězí maso
sůl, pepř
kari koření
kečup
salát
sladká hořčice
cibule
cukr
máslo
chilli
slanina

Kari kečupovou omáčku si připravíte jednoduše. Smíchejte kečup s kari kořením a chilli. Všeho podle chuti, jak to máte rádi. Cibulku nakrájejte na jemno a na másle nechte zesklovatět. Zasypte cukrem a nechte zkaramelizovat. Slaninu opečte. Houstičky rozpečte v troubě. Hovězí maso neochucujte, jen vytvarujte na placky. Pokud děláte hamburgery častěji, kupte si tvořítko na hamburgery. Je to opravdovej pomocník. Hamburgery hoďte na rozpálenou pánev nebo gril a opečte z jedné strany. Otočte a opečenou stranu pořádně osolte a opepřete. Až budete mít opečenou i druhou stranu, otočte znova a osolte a opepřete i druhou část. Můžete maso vyndat z pánve a nechat chvilku odpočinout vedle. Opečte ho podle chuti. S kvalitním masem se nebojte vyzkoušet medium. Spodek housky potřete pořádnou vrstvou kari kečupu, nandejte lehce natrhaný listy salátu, maso, zkarmelizovanou cibulku, německou sladkou hořčici, slaninu a dekl.


čtvrtek 28. listopadu 2013

Swiss Chicken, McDonald's

Sýrová sezóna no.2 2013

Pokračujeme v sýrové jízdě. Tentokráte s kuřecím sendvičem Swiss Chicken. Od kuřecího téhle společnosti nikdo nic moc nečeká a o to víc sem tam musí uznat, že drží v ruce opravdu povedenou pochutinu. Naposled mě celkem dostal Chick & Cheese z první letošní sýrové sezóny. Ten šel cestou klasickýho složení opravdu kvalitních surovin. Swiss Chicken jde cestou jinou, nekonvenční a společně s Cheese Kingem útočí na receptory normálnosti v lidským mozku. Ujetý věci já rád, tak jdeme na to!


Tenhle kuřecí hybrid se skládá z kuřecí placky, bramborové placky, sýra, slaniny a sýrové omáčky. To všechno je ve střední housce posypané sezamem. Všechny tyhle suroviny určitě znáte a pokud jste měli alespoň jednou McChicken a Swiss King, tak i víte, jak chutnají. Masová placka není nejhorší a sem tam ucítíte i kuřecí maso. Nejvíc se ale ozývá ochucená strouhanka a hlavně chuť pepře, kterej obsahuje. Není to špatný, ale chuťovou kuřecí nálož nečekejte. Bramborová placka spíš než po bramborách chutnala po oleji, kterej z ní tekl po celou dobu jedení sendviče. Super předzimní nálož energie! Tenhle hamburger opravdu není pro dietáře.


Co tam máme dál? Slaninu. Parádně vyškvařená slanina je u McDonald's standardem. Ale co se nestalo. Já ji dostal vyškvařenou až moc a spíš než maso chutnala jak hořkej uhlík. Byla by to maličkost, ale tady jde o slaninu. A zločiny proti slanině se neodpouští. Ještě sem tam zahlídl sýr. Nebyl na bramborové placce podle obrázku, ale pod ní. To je možná dobře, protože mi alespoň slepil maso a placku k sobě. To byla taky jediná věc, kterou pro tenhle sendvič udělal. Chuť nikde a barvu měl že by se i albín zastyděl. Nu což. Houska byla dobrá. Střední velikost opravdu stačí v případě takovýchto kalorických bomb.

 
Jako poslední nám zbyla sýrová omáčka. Má ji ještě cenu komentovat? Má! Stojí totiž za to. Sýrová omáčka je to nejsýrovatější, nejlepší a nejvíc slinotvorná látka na téhle zeměkouli. Ve spojení se slaninou pak tvoří božskou manu. Jen při pohledu na fotku nahoře mám chuť vzít nůžky na plech, vystřihnout kus monitoru a sežrat ho. Vy to nezkoušejte. To byste nedočetli zbytek recenze. Bohužel jak už sem psal, slanina byla hodně vypečená a božská mana tak byla jen polobožská. Chuť hovězího masa tam pak samozřejmě chybí absolutně. Ale světe div se, i kuře se s touhle omáčkou dokázalo celkem solidně popasovat. Ono taky kuřecí se šunkou (slaninou) a sýrem (sýrovou omáčkou) je celkem známej pokrm zovanej Cordon Bleu. Takže po kousnutí tu máme silnou sýrovou chuť, trochu chutí z kuřecího masa, pepře, slaniny a do toho nějakou divnou konzistenci a sice bramborovou placku. Placka tady funguje spíš jako mastná měkká výplň. Na chuti nepřidá, ale rozhodně ani neubere.


No co si budeme povídat. Tenhle sendvič chutná přesně tak, jak vypadá. Zajímavě. Pro fanoušky sýrových sezón nutnost ochutnat. Jen nezapomínejte, že se pořád jedná o kuřecí od McDonald's. Je to taková agresivnější a masitější varianta na McChicken. Mě osobně zaujal. Znova si ho ale dávat nebudu (už se třesu na Swiss King), ale sem rád, že sem ochutnal. Pro nefanoušky sýrových sezón, vegetariány, vitariány, vegany a lidi s obříma batikovanýma gaťatama to rozhodně není. Mimochodem má jen o 100 kcal (735 kcal) méně než Swiss King. V McMenu stojí tenhle sendvič 125 korun a i když je ze všech třech nejmenší, tak se stejně najíte. Je trochu víc vyladěnej než Cheese King, ale celkovej dojem je dost podobnej. Swiss King zůstal samozřejmě neohrožen...

středa 20. listopadu 2013

Cheese King, McDonald's

Sýrová sezóna no.2 2013

V únoru při Sýrové sezóně sem si postesknul, že ji máme pomalu jako poslední z Evropy. A protože nejvyšší vedení McDonald's pravidelně čte můj blog (jako například prezident Putin), tak Sýrovou sezónu zařadili letos i na podzim a máme ji jako první. On je to krok docela logickej. Před Vánocema se lidí začínají přežírat. Viz svatomartinský husy a podobně. Zatímco na konci zimy se spousta lidí snaží spíš zhubnout do plavek, aby si nemuseli kupovat větší a větší každej rok jako já. Během vánočních nákupů se v centrech taky pohybuje o dva až dva a půl kvadrotriliónu lidí víc a na takovýho Swiss Kinga se nechá zlákat spousta z nich.Tak jako tak, třikrát hurá sýrovým sendvičům! Tentokráte hurá pro Swiss Kinga, hurá pro Cheese Kinga a hurá pro Swiss Chicken. Recenzi na Swiss King najdete ZDE. Je sice stará jako tento blog, ale však on Swiss King stejně dobře každej zná. A kdo ne, hybaj napravit! Já si dopřál sendvič Cheese King.


Tenhle sendvič jako by vylezl z filmu pana Lynche. Podobný přečiny proti lidskosti mívají často v Japonsku a já pokaždé jen tiše záviděl. Odvaha českýho vedení mě opravdu překvapila a smekám klobouk, že se odvážili něco takhle neotřelýho dát do oběhu. A hezky neotřelýho, ne neotřelýho a'la KFC, kde se každé další novinky děsíte jako čípku o velikosti lidské dlaně. Ale dost bylo řečí, jdeme na to. Cheese King obsahuje hovězí maso, smažený sýr, slaninu, salát, smaženou cibulku a sýrovou omáčku. To všechno je v housce od Swiss Kinga sypané sýrem a slaninou. Vezměme to pěkně postupně. Hovězího masa dostanete pěknej plátek v kvalitě, na kterou jste od McDonald's zvyklí. Smaženej sýr znáte z McSmažáku. Pokud jste neměli tu čest, tak vězte, že jde o celkem kvalitní smaženej sýr, kterej dokonce chutná jako smaženej sýr. Mimochodem ho dodává Pribina. Slanina je krásně vypečená a chuťově silná jak železnej Zekon. Stejně tak sýrová omáčka. To je jedna z omáček, kterou by měl ochutnat opravdu každej a kdyby se prodávala v obchodech, koupím si kýbl. Samozřejmě nemusí sednout každýmu, ale vzhledem k úspěchu Swiss Kinga se dá říct, že většině lidem opravdu sedla. Co tam máme dál? Smaženou cibulku, tak tu sem tam skoro nenašel. A salát? Ha! Ten je tam jen kvůli barvě. Houska je nasládlá klasika trochu promaštěná slaninou.


Suroviny teda nejsou vůbec špatný. Tady půjde o jejich kombinaci. Co se praktické stránky týče, tak je to celkem v klidu. I když vám maso se vším na něm bude jezdit po sýru, tak se to dá ukočírovat a celkem v pohodě sdlábnout. Problém tady ale přecejen existuje a bohužel je to problém ten hlavní a sice chuťovej. V sendviči cítíte čtyři suroviny. Smaženej sýr, hovězí maso, slaninu a sýrovou omáčku. Od pohledu to není rozhodně špatný. Ale dvě různý chutě sýra a dvě různý chutě masa vám mozek odmítne pořádně zpracovat. Něco vám bude pořád našeptávat, že ten smaženej sýr je tam tak nějak navíc. Bohužel. Asi sem víc konzervativní, než sem myslel. A to baštím linecký s marmeládou a salámem. Na druhou stranu je tohle snad ten nejsytější sendvič, jakej sem kdy jedl. V McMenu se ho musí najíst i profesionální jedlíci.


Po kousnutí vás teda čeká pořádně masitá chuť podporovaná sýrovou omáčkou a sem tam si vrzne smaženej sýr se svojí výraznou chutí a v sendviči opravdu nečekanou konzistencí. Je to celkem dobrý, ale bramborová placka se k "Swiss" základu hodí mnohem víc. Porazil tenhle sendvič Swiss King? Ani náhodou! Stojí za ochutnání? Určitě. Něco podobnýho tu nikdy nebylo a nejspíš dlouho nebude. Cheese King není špatnej a rozhodně se najíte. Pokud ale nejste moc experimentální typ, dejte si radši ověřenou klasiku Swiss King. Cena sendviče Cheese King je celkem vysoká, ale vzhledem k surovinám se není čemu divit. 99,- za samotnej sendvič a 139,- v McMenu. K tomu si můžete dát smažený hermelínky nebo kuřecí stripsy. Bramborový mřížky letos bohužel nejspíš chybí.

Šátečky plněné tvarohem s malinami

Umí kavoni píct? Ano! Tady je důkaz místo slibů.

Suroviny:
500 g listového těsta
1 žloutek
1 lžíce plnotučného mléka
mouka na vál
náplň:
250 g měkkého tvarohu
70 g krupicového cukru
10 g pudinkového prášku
1 žloutek
plnotučné mléko dle potřeby
čerstvé ovoce (může být i rozmražené)
drobenka:
30 g krupicového cukru
90 g hrubé mouky
30 g změklého másla

Prve si udělejte náplň. Všechny suroviny kromě mlíka a ovoce ze seznamu pro náplň smíchejte. Pokud je náplň hodně tuhá, přidejte mlíko a promíchejte. Drobenku si připravte tím, že smícháte všechny tři suroviny. Listový těsto rozválejte na plát tenkej asi 2 mm a nožem rozdělte na čtverce 10x10 cm. Doprostřed každýho čtverce dejte náplň, ovoce a rohy těsta přehněte k sobě a přitiskněte. Dejte na plech vyloženej pečícím papírem, potřete žloutkem smíchaným s lžící mlíka a posypte posypkou. Pečte zhruba 15 až 20 minut na 160 °C.


Zdroj: upravenej recept z listopadovýho magazínu F.O.O.D.

středa 13. listopadu 2013

Kachní konfit, Bageterie Boulevard

Po dlouhé době sem se odvážil zaskočit na bagetu. Vybíral jsem mezi Subway a Bageterií Boulevard. Kachní masíčko nebo kuře se sýrem a šunkou? Volba byla celkem jasná. Ale i tak moje očekávání nebyly nijak vysoký. BB v Ostravě není žádná extra třída a ještě se mi nestalo, že bych byl stoprocentně spokojenej. Vyplnily se alespoň moje průměrný očekávání?


Bageta obsahuje konfitovaná kachní stehna s restovanou kořenovou zeleninou zapečenou sýrem maasdamer a dochucenou cibulovou marmeládou. Na podzim a svatomartinský období určitě skvělá kombinace. Kachnu odmítne snad málokdo a cibulová marmeláda je celkem moderní záležitost. S touhle kombinací přišel šéfkuchař hotelu Marriot Jan Wiesner. A jak se s jeho návrhem na menu popasovali capy z Bagetérky? Kachna je trochu sušší, akorát nasolená, okořeněná a její chuť je opravdu dost dobrá. Její množství bylo víc než nadprůměrný. Podle obrázků se to možná nezdá, ale bylo jí tam opravdu dost a v tomhle směru sem si rozhodně stěžovat nemohl.


Další na řadě je asi restovaná zelenina. Její množství bylo průměrný a chuť přesně taková, jakou by člověk očekával. Pokud už jste si někdy dali třeba slepičí/hovězí/kachní vývar a kuchař/matka/babička/přítelkyně vám tam dali z hrnce i mrkev a celer, tak máte jasno. Nasládlá chuť mrkve a hořkosladká chuť celeru je nezapomenutelná a určitě ji všichni znáte. Tak asi takhle chutná restovaná kořenová zelenina v bagetě. Další je sýr. Sýr by měl být maasdamer. Nejspíš je. Nejsem až takovej odborník na sýry a kdoví, jestli sem vůbec originální maasdamer měl. Ale tyhlety nizozemský sýry mají všechny stejnej odér a tenhle celkem seděl. Smrdělo to až přes pytlík. Takže kvalita sýra určitě OK a chuť taky. Množství jakbysmet. Na přetřes přichází cibulová marmeláda.


Cibulová marmeláda je nepochybně nejslabší článek celé bagety. Prvně sem si myslel, že to je tím, že ji mám nedostatek. A opravdu měl. Sem tam mazanec a větší množství sem našel až na konci. To zamrzí. Ještě víc zamrzí, když se prokoušete na konec bagety, kde máte marmelády kopec a zjistíte, že žádná změna nenastala. Ochutnal sem ji zvlášť a ono fakt. Marmeláda bez jakékoliv chutě. Lehounce šla cítit spálenou cibulí a cukrem. Ale opravdu lehce a to jste si museli dát pořádný množství, který jste museli hledat v bagetě celý dopoledne. Škoda. Opravdu škoda. Chuť marmelády teda nečekejte. A ten zbytek? Po kousnutí ucítíte kachní maso, zeleninu a sýr. Celkem slušný trio. Ale nějak mě to nedokázalo rozproudit krev v žilách.


Problémy byly dva. Tvrdý pečivo. Ne že by bylo starý. Zapečená bageta od BB sice krásně křupe, ale nemůžu se zbavit dojmu, že si po každým zakousnutí musím zákonitě pořezat patro v puse. Do toho je bageta dost suchá. Ale tak, že ke konci máte celkem problém se soukáním. Tohle bude díky suššímu kachnímu masu a nedostatku marmelády. To mě bránilo v tom si tu bagetu pořádně užít. Chutě rozhodně nejsou špatný. Cítíte to, do čeho zrovna kousnete. Všechny tři suroviny jsou chuťově hrozně výrazný, ale ne všechny máte v puse současně a celkem se umí doplnit, takže si jejich chuť rozhodně můžete vychutnat. Ale kus mozku vám bude říkat, že to je tak nějak na půli cesty a tak to bohužel je.

Bageta je dobrá. Dobrá je za tři. No nebudu zlej, je to taková lepší trojka. Pokus o zajímavý podzimní složení se cení, ale po téhle sezóně nejspíš zapadne a už ho nikdo znova vytahovat nebude... A cena? V menu přes 130 korun. Za tuhle cenu si radši zajděte na kachničku s knedlíčkem a zelíčkem do restaurace. Teďka ji mají v každé druhé. A pokud rádi experimentujete, klidně do téhle bagety jděte. Hlad zažene a neurazí.

neděle 3. listopadu 2013

Karbanátky

Chcete dělat krůtí tvarůžkovej sekanej řízek? Tak nechoďte do Lidlu. To se pak může stát, že neseženete krůti maso ani tvarůžky a skončíte s vepřovým a obyčejnýma karbanátkama. Ale když už, tak už. Tenhle recept na karbanátky je zatím nejlepší, co sem našel. A že podle komentářů rozhodně nejsem sám. No a protože můj blog tady bude určitě dýl, jak nějakej miniweb vareni.cz o patnácti, šestnácti uživatelích, tak si ten recept uložím radši i sem.

Suroviny:
500 g mletého vepřového
1 vajíčko
5 stroužků česneku
1 menší cibule
mletý kmín
majoránka
mletý pepř
sůl
petrželka
strouhanka
hladká mouka
olej

Mletý maso (stoprocentní, do Alberta ani nechoďte) vytáhněte z ledničky, smíchejte s deckou studené vody a nechte tak půl hodinky odležet. Cibuli si nakrájejte na superjemno a smíchejte s masem. Do masa ještě přidejte vajíčko, prolisovanej česnek, mletej kmín, majoránku, mletej pepř, sůl, petrželku, dvě lžíce hladké mouky a trochu strouhanky. Rukama pořádně promíchejte a vytvarujte karboše. Obalte ve strouhance a osmažte na pořádné vrstvě rozpálenýho oleje. Fajný jsou s bramborovou kaší a tatarkou.